Tytuł badania: Zachowania agresywne młodzieży ponadgimnazjalnej na przykładzie wybranych szkół z powiatu bialskiego
Data: [2012]
Badacz: Anna Ławnik, Ludmiła Marcinowicz, Adam Szepeluk

Badanie przeprowadzono w celu analizy stopnia zachowań agresywnych młodzieży ponadgimnazjalnej w odniesieniu do wieku, płci, miejsca zamieszkania oraz sytuacji rodzinnej. Próbę badawczą stanowiło 530 uczniów szkół ponadgimnazlnych (231 kobiet i 277 mężczyzn) w wieku od 18 do 21 lat z powiatu bialskiego (województwo lubelskie). Finalnie analizę przeprowadzono na podstawie 508 prawidłowo wypełnionych ankiet. Respondentów podzielono na dwie grupy: osób w wieku 18 lat oraz osób w wieku od 19 do 21 lat. Wśród badanych 58,1% mieszkało na wsi, 83,8% wychowywało się w pełnych rodzinach z obojgiem rodziców (przy czym obojga rodziców posiadało 91,7%); pod opieką jednego rodzica pozostawało 8,3% osób. Do zebrania materiału posłużono się Kwestionariuszem Agresji A. Bussa i M. Perry’ego (wersja Amity). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że uczniowie w wieku 19-21 lat byli bardziej agresywni fizycznie i słownie od swoich młodszych kolegów. Pod względem płci wykazano, że mężczyzn cechowała większa agresja fizyczna i słowna, kobiety natomiast charakteryzowały się większym gniewem. Nie odnotowano istotnych statystycznie różnic między zachowaniami agresywnymi a miejscem zamieszkania. Dodatkowo ustalono, że sytuacja rodzinna także nie wpływa istotnie na występowanie agresji.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, wrogość, gniew, agresja
Author's Keywords: youth, hostility, anger, aggression
Deskryptory TESE: przemoc, przemoc szkolna, zachowania, postawa, szkoła średnia, młodzież, uczeń, konflikt, przestępczość
TESE descriptors: violence, bullying, behaviour, attitude, secondary school, youth, pupil, conflict, dellinquency
  • Ławnik, A., Marcinowicz, L. i Szepeluk, A. (2014). Zachowania agresywne młodzieży ponadgimnazjalnej na przykładzie wybranych szkół z powiatu bialskiego. Medycyna Wieku Rozwojowego, 3, 343-348.