Tytuł badania: Warunki funkcjonowania zawodowych rodzin zastępczych
Data: 2010
Badacz: Jan Basiaga

W badaniu posłużono się metodą studium indywidualnych przypadków. W pomiarze uczestniczyło 58 zawodowych rodzin zastępczych z województwa śląskiego, w tym 53 pełne rodziny i 5, w których dzieci wychowywały samotne kobiety. W rodzinach tych wychowywało się łącznie 207 dzieci. 28 rodziców było aktywnych zawodowo, 9 prowadziło własną działalność gospodarczą, 11 było na emeryturze, 4 na rencie, a 1 osoba była bierna zawodowo. Co piąta rodzina oceniała swój stan materialny jako wysoki, 60,3% uważało swój poziom materialny za średni, a 17,3% za niski. Zadowolenie z wysokości wynagrodzenia za pełnienie funkcji zawodowego rodzica zastępczego wyraziło 39,7% badanych, tyle samo (N = 23) było niezadowolonych z tego wynagrodzenia, 12 osób uznało je za średnie. 55,2% rodziców twierdziło, że świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka do lat 7 jest zadowalające i pozwala na zaspokojenie jego potrzeb. Najtrudniejszy finansowo dla rodziców zastępczych było rozpoczęcie roku szkolnego. Pozytywnie oceniali swoją sytuację w tym okresie rodzice, którzy wychowali jednocześnie dziecko poniżej i powyżej 7. roku życia, bo mogli przenosić część środków młodszego dziecka na utrzymanie dziecka starszego. Najsłabiej swoją sytuację na początku roku szkolnego oceniały osoby, które opiekowały się dziećmi wyłącznie w wieku powyżej 7. roku życia. 62,1% rodziców nie otrzymywało świadczeń na zagospodarowanie dzieci; część pogotowi nie wiedziała, że mogą otrzymywać takie świadczenia.

Deskryptory TESE: rodzice, rodzina, rodzina niepełna, specjalne potrzeby edukacyjne, niekorzystne położenie, wynagrodzenie
TESE descriptors: parents, family, one-parent family, special educational needs, disadvantaged background, salary
  • Basiaga, J. (2014). Warunki funkcjonowania zawodowych rodzin zastępczych. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 4, 34-44.