Tytuł badania: Ewaluacja metodą TOPSIS projektów ERASMUS+
Typ badania: ewaluacyjne
Data: [2013]
Badacz: Ludmiła Łopacińska

W doniesieniu przedstawiono ewaluację wielokryterialną metodą TOPSIS projektów ERASMUS+. Kryteria wspomnianej metody są następujące: poziom innowacyjności, poziom konkurencyjności, trwałość rozwiązania, planowany budżet na opracowanie rozwiązania, poziom ryzyka. Podczas analizy wytypowano następujące rozwiązania, które są najczęściej wybierane przy opracowaniu projektów edukacyjnych: program szkoleniowy, strona internetowa, baza danych, system informatyczny. Biorąc pod uwagę wymienione wyżej pięć kryteriów, w badaniu próbowano ustalić, który z powyższych czterech produktów jest najbardziej, a który najmniej efektywny do opracowania. W wyniku analiz opracowano macierz porównania ważności kryteriów oceny. Ponadto przedstawiono w ujęciu tabelarycznym odległości rozwiązań edukacyjnych od rozwiązania idealnie pozytywnego/negatywnego. Wnioski z analizy potwierdziły praktyczne zastosowanie metody TOPSIS, dzięki której możliwe jest uszeregowanie rozwiązań w zależności od stopnia ich efektywności.

Autorskie słowa kluczowe: ewaluacja, projekt edukacyjny, metoda TOPSIS, program ERASMUS+
Author's Keywords: evaluation, educational project, TOPSIS method, ERASMUS+ programme
Deskryptory TESE: ewaluacja, Erasmus, szkolnictwo wyższe, metodyka, wiedza, edukacja
TESE descriptors: evaluation, Erasmus, higher education, learning theory, knowledge, education
  • Łopacińska, L. (2014). Ewaluacja metodą TOPSIS projektów ERASMUS+. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 2, 25-35.