Tytuł badania: Wybór kierunku kształcenia a rynek pracy. Wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu InIT programu Leonardo da Vinci
Projekt badawczy:
  • InIT
Typ badania: międzynarodowe
Data: [2006]
Badacz: Anna Gardocka-Jałowiec

Badanie o charakterze ankietowym przeprowadzono w ramach projektu InIT. Objęło ono uczniów pierwszych klas szkół średnich, po skończeniu których można kontynuować naukę w wyższej szkole. Badanie miało wymiar międzynarodowy; uczestniczyły w nim takie kraje jak: Bułgaria (Sofia), Niemcy (Berlin), Polska (Białystok), Portugalia (Lizbona). Łącznie przebadano 587 uczniów z klas maturalnych (Bułgaria: 182, Niemcy: 144, Polska: 161, Portugalia: 100). Próbę dobrano dzięki uśrednionym wynikom egzaminu maturalnego z poszczególnych szkół za rok 2005/2006. Wyniki badania pokazały m.in. zależność pomiędzy wyborem kierunku kształcenia a rynkiem pracy. Polacy najczęściej wymieniali wśród motywów: własne zainteresowania (45%), możliwość zdobycia pracy (35%), prestiż uczelni (8%). Wśród preferowanych szkół pomaturalnych najczęściej wybierano w Polsce studia wyższe dzienne magisterskie (66%). Struktura preferowanych form nauki w Polsce była następująca: szkoła państwowa (82%), szkoła niepaństwowa (18%). Do najczęściej wybieranych źródeł informacji pomocnych przy wyborze dalszego kształcenia w Polsce zaliczono: imprezy informacyjne, dni otwarte uczelni (42%) oraz internet (38%).

Deskryptory TESE: rynek pracy, praca, edukacja, planowanie, ankieta, szkoła średnia, młodzież
TESE descriptors: labour market, labour, education, planning, questionnaire, secondary school, youth
  • Gardocka-Jałowiec, A. (2009). Wybór kierunku kształcenia a rynek pracy. Wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu InIT programu Leonardo da Vinci. Optimum. Studia Ekonomiczne, 1, 185-190.