Tytuł badania: Oczekiwania zawodowe nauczycieli a możliwość ich realizacji w szkolnym środowisku pracy
Data: [2011]
Badacz: Beata Taradejna

Celem badania była weryfikacja oczekiwań nauczycieli dotyczących wykonywanego przez nich zawodu. Próbowano także ustalić możliwości realizacji w szkole ich planów zawodowych. Badani nauczyciele posiadali zróżnicowany staż pracy w zawodzie (jedną grupę stanowili ci, którzy pracowali na stanowisku nauczyciela do trzech lat, w drugiej znajdowali się ci, którzy mieli ponaddziesięcioletni staż pracy). Badani byli nauczycielami szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa mazowieckiego. W badaniu wzięło udział około 300 osób. Do realizacji badania wykorzystano metodologię sondażu diagnostycznego (technika: ankieta; narzędzie: kwestionariusz Oczekiwania nauczycieli wobec szkoły jako miejsca pracy i możliwość ich realizacji). Wyniki badania pokazały m.in. oczekiwania nauczycieli w obszarze pedagogicznych kompetencji. Z analizy wyłania się tendencja do niedostatecznego zadowolenia nauczycieli z krótszym stażem zawodowym z realizacji ich oczekiwań we wskazanym wyżej obszarze. Ponadto, oczekiwania nauczycieli dotyczące pozapedagogicznych uwarunkowań pracy w szkole wskazywały na dyskomfort dotyczący zbyt niskich płac. Badania potwierdziły rozbieżność między oczekiwaniami nauczycieli z krótkim stażem pracy a tymi, którzy w zawodzie pracują ponad dziesięć lat. Ci pierwsi stawiają na rozwój intelektualny, autonomię działania, satysfakcjonujące wynagrodzenie. Druga grupa natomiast na doskonalenie warsztatu pracy, budowę autorytetu i dobre relacje społeczne.

Deskryptory TESE: zawód nauczyciela, nauczyciel, praca, szkoła, ankieta
TESE descriptors: teaching profession, teacher, labour, school, questionnaire
  • Taradejna, B. (2013). Oczekiwania zawodowe nauczycieli a możliwość ich realizacji w szkolnym środowisku pracy. Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka, 4, 22-26.