Tytuł badania: Nawyki żywieniowe oraz częstość spożycia wybranych produktów przez dzieci w wieku 10–13 lat zamieszkałe na terenach miejskich i wiejskich
Data: 2011 – 2012
Badacz: Joanna Ambroży, Jagoda Bester, Wiktoria Czuchraj, Karolina Dostał, Małgorzata Dubiel

W badaniu wzięło udział 528 uczniów w wieku 10–13 lat, uczęszczających do czterech szkół podstawowych. 103 respondentów pochodziło z Katowic, 151 z Zabrza; pozostali badani mieszkali na terenach wiejskich – 110 w Oleśnicy, a 164 w Małogoszczu. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz autorskiej ankiety. Największy odsetek badanych – tj. 41,7% uczniów z miast i 52,1% ze wsi – wskazał jako przekąski owoce i warzywa. Znacząca różnica wystąpiła w przypadku wyrobów cukierniczych, które w ramach przekąsek jadało 19,2% uczniów miejskich i 9,9% wiejskich. Czekoladę w ramach przekąski jadło 16,3% badanych z terenów miejskich i 8,6% z wiejskich. 67,3% dzieci z terenów miejskich i 72% z wiejskich deklarowało spożywanie śniadania. 28,7% dzieci z miasta i 13,9% ze wsi spożywało obiad zarówno w domu, jak i w szkole. Blisko 70% uczniów z miasta i 47% ze wsi jadało warzywa jako dodatek do obiadów. 1,3% dzieci miejskich i 2,7% wiejskich nie spożywało warzyw; między tymi obiema grupami w zakresie spożycia warzyw wystąpiła zależność istotnie statystyczna. Nie wystąpiła znacząca zależność między miejscem zamieszkania a częstością spożycia wybranych produktów. Kawy nie piło 50,2% uczniów z miasta i 30% ze wsi. Ponado 40% respondentów z obu grup spożywało pszenne pieczywo. Na podobnym poziomie, tj. blisko 20-procentowym, kształtowało się spożycie mięsa wśród badanych uczniów.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, nawyki żywieniowe, wieś, miasto
Author's Keywords: children, eating habits, countryside, urban areas
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą, rozwój dziecka
TESE descriptors: health education, nutrition education, health, childcare, youth protection, child development
  • Ambroży, J., Bester, J., Czuchraj, W., Dostał, K. i Dubiel, M. (2013). Nawyki żywieniowe oraz częstość spożycia wybranych produktów przez dzieci w wieku 10–13 lat zamieszkałe na terenach miejskich i wiejskich. Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4, 231-237.