Tytuł badania: Nawyki żywieniowe w swobodnych rysunkach dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
Data: wrzesień 2012
Badacz: Marta Uberman

W badaniu wzięło udział łącznie 234 dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i przedszkoli w województwie podkarpackim. Dzieci podzielono na trzy grupy: młodszą przedszkolną (w wieku 5,1-6 lat, N = 86), starszą przedszkolną (w wieku 6,1-7 lat, N = 72) oraz szkolną (pierwsza klasa szkoły podstawowej, w wieku 7,1-8 lat, N = 76). Badani zostali poproszeni o wykonaniu rysunków przedstawiających ich ulubione pokarmy. Zgromadzono łącznie 264 rysunki (32 dzieci wykonało swoje prace na obu stronach kartek); wszystkie zakwalifikowano do dalszej analizy. Na podstawie wyników badania stwierdzono niedostateczną wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów i przedszkolaków. Dzieci do preferowanych produktów zaliczały słodycze (100%), chipsy (94,44%), słodzone napoje (93,42%). Wśród najmłodszych respondentów najczęściej wskazywane produkty to słodycze (100%), mięso (70,93%) i chipsy (63,95%). Okazało się przy tym, że owoce były w tej grupie częściej wybierane przez dziewczynki niż chłopców. Podobne preferencje żywieniowe odnotowano wśród dzieci z drugiej grupy – wskazywały one najczęściej na chipsy (94,44%), słodycze (93,06%). Mimo to trzy razy częściej niż w grupie najmłodszych badanych występowały wśród nich mięso i owoce (po 62,51%). Wśród starszych przedszkolaków pojawiły się rysunki pizzy (19,44%). Wśród najstarszych badanych wysoki odsetek wskazań uzyskały takie produkty jak: słodzone napoje (93,42%), chipsy (92,11%) oraz słodycze (88,16%).

Autorskie słowa kluczowe: nawyki żywieniowe, dziecko, rysunek, profilaktyka żywieniowa
Author's Keywords: dietary habits, child, drawing, nutritional prophylaxis
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, dziecko, profilaktyka
TESE descriptors: health education, nutrition education, health, child, prevention
  • Uberman, M. (2013). Nawyki żywieniowe w swobodnych rysunkach dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Lubelski Rocznik Pedagogiczny, XXXII, 166-180.