Tytuł badania: Nawyki żywieniowe młodzieży licealnej (doniesienie z badań)
Projekt badawczy:
  • Styl życia dzieci i młodzieży a poziom ich sprawności fizycznej, wydolności i rozwoju somatycznego
Data: [2014]
Badacz: Danuta Umiastowska, Hanna Żółkowska

Badaniem objęto 298 dziewcząt i 195 chłopców uczących się w szkołach licealnych w Szczecinie. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankietowy Ja i mój styl życia. W domu śniadanie jadało 49,9% dziewcząt i 35,2% chłopców, w szkole pierwszy posiłek spożywało 53,5% dziewcząt i 68,8% chłopców. Ponad 90% wszystkich respondentów jadało obiady. Przekąski spożywało 31,1% dziewcząt i 50% chłopców. Codzienne spożycie ciemnego pieczywa zadeklarowało 13,9% dziewcząt i 11,9% chłopców; nie jadało go nigdy odpowiednio: 17,5% i 10,2%. Odsetek osób codziennie spożywających nabiał wynosił blisko 40%. Nabiału nie jadało wcale 37% dziewcząt i 39,6% chłopców. Na podstawie wyników badania stwierdzono różnicę istotną statystycznie, jeśli chodzi o codzienne spożycie owoców – dziewczęta jadały owoce częściej niż chłopcy. Warzywa występowały w diecie 41,1% licealistek i 25,3% licealistów (różnica istotna statystycznie). Do spożycia słodkich napojów gazowanych przyznało się 26,5% dziewcząt i 35,9% chłopców – ten odsetek respondentów pił tego typu napoje codziennie. Słodkich napojów gazowanych nigdy nie pijało 45,8% dziewcząt i 30,5% chłopców. Słone przekąski codziennie jadało 29,2% dziewcząt i 47,2% chłopców. Tego typu produktów nie spożywało natomiast wcale 32,5% licealistek oraz 26,8% licealistów.

Deskryptory TESE: edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna, młodzież, zachowania, zdrowie
TESE descriptors: nutrition education, health education, youth, behaviour, health
  • Umiastowska, D. i Żółtowska, H. (2014). Nawyki żywieniowe młodzieży licealnej (doniesienie z badań). Aktywność Ruchowa Ludzi w Różnym Wieku, 4. Pobrane z http://www.arlrw.usz.edu.pl/biezacy-numer/artykuly/278-nawyki-zywieniowe-mlodziezy-licealnej-doniesienie-z-badan