Tytuł badania: Nawyki żywieniowe młodzieży gimnazjalnej ze środowiska miejskiego i wiejskiego
Data: [2012]
Badacz: Małgorzata Jasińska

W badaniu wzięło udział 252 uczniów ze szkół gimnazjalnych w województwie świętokrzyskim. Badana młodzież była w wieku 13 lat. W próbie znalazło się 139 dziewcząt i 113 chłopców. Do zebrania materiału badawczego, dotyczącego nawyków żywieniowych, wykorzystano kwestionariusz Health Behaviour in School-aged Children. Wyniki badania wykazały, że blisko 2% młodzieży nigdy nie je owoców. Spożywa je natomiast przez 2-4 dni w tygodniu blisko 40% badanych. Codzienne spożycie owoców było częstsze wśród dziewcząt niż chłopców – odpowiednio 20,1% i 15,9%. Między uczniami obu płci i z obu środowisk nie stwierdzono różnicy istotnej statystycznie pod względem ogólnego spożywania owoców, na które wpływały istotnie wykształcenie oraz zawód matek. Okazało się również, że nie było ucznia, który nie spożywałby nigdy słodyczy. Produkty te jadało rzadziej niż raz w tygodniu 2,7% gimnazjalistów, raz w tygodniu 13,3%, 2-4 dni w tygodniu 36,3%, 5-6 dni w tygodniu 18,6%, codziennie raz 14,2% i codziennie częściej niż raz 15%. Na poziom spożycia słodyczy przez uczniów szkół gimnazjalnych miały wpływ takie czynniki jak płeć, wykształcenie matki i ojca, zawód ojca oraz warunki mieszkaniowe. W zakresie spożycia słodzonych napojów gazowanych wystąpiła różnica istotna statystycznie między chłopcami i dziewczętami (odpowiednio 12,4% i 15,1%). Codzienne spożywanie śniadania deklarowało łącznie 61,8% uczniów, w tym częściej dziewczęta niż chłopcy (odpowiednio 59% i 64,6%).

Autorskie słowa kluczowe: młodzież gimnazjalna, nawyki żywieniowe, środowisko miejskie i wiejskie
Author's Keywords: lower secondary school youth, eating habits, urban and rural areas
Deskryptory TESE: zdrowie, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, młodzież, gimnazjum
TESE descriptors: health, health education, nutrition education, youth, lower secondary
  • Jasińska, M. (2013). Nawyki żywieniowe młodzieży gimnazjalnej ze środowiska miejskiego i wiejskiego. Lubelski Rocznik Pedagogiczny, XXXII, 35-68.