Tytuł badania: Nawyki żywieniowe a otyłość dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym
Data: czerwiec 2012
Badacz: Ewa Sosnowska-Bielicz, Joanna Wrótniak

Celem badania było określenie wiedzy rodziców na temat zasad żywienia ich dzieci. W badaniu wzięło udział 30 rodziców, a także ich dzieci, które poproszono o wykonanie rysunków na temat ich ulubionego jedzenia. Do zebrania materiału badawczego w grupie rodziców wykorzystano ankietę złożoną z 16 pytań. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że według deklaracji rodziców aż 70% ich dzieci podjada między posiłkami, a w przypadku 65% dzieci są to słodycze. Jeśli chodzi o poziom spożycia słodyczy wśród dzieci, 40% jadło je raz dziennie, 40% kilka razy dziennie, 15% raz na tydzień, a 5% rzadziej niż raz na tydzień. Jeśli chodzi o spożycie owoców, 63% dzieci w wieku przedszkolnym jadło je 1-2 razy dziennie, 20% 3-5 i więcej razy dziennie, a 17% rzadziej niż raz dziennie. 1-2 razy dziennie warzywa jadło 58% dzieci, 3-5 razy i więcej dziennie 25%, a rzadziej niż raz dziennie 17%. Dzieci badanych rodziców najbardziej lubiły pić soki owocowe (40% wskazań). Rodziców zapytano o to, ile czasu spędzają ich dzieci na świeżym powietrzu w dni wolne od pobytu w przedszkolu. 30% respondentów wskazało 1-2 godziny, 23% 3-4 godziny, a 47% ponad 4 godziny.

Autorskie słowa kluczowe: zdrowie, edukacja zdrowotna, otyłość, nawyki żywieniowe, spadek aktywności fizycznej
Author's Keywords: health, health education, obesity, eating habits, decrease in physical activity among pre-school and early-school children
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, problemy zdrowotne, rozwój fizyczny, wiedza, rodzice, opieka nad dzieckiem
TESE descriptors: health education, nutrition education, health, health problems, physical development, knowledge, parents, childcare
  • Sosnowska-Bielicz, E. i Wrótniak, J. (2013). Nawyki żywieniowe a otyłość dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Lubelski Rocznik Pedagogiczny, XXXII, 121-146.