Tytuł badania: Nawyki higieniczne związane z jamą ustną u dzieci szkoły podstawowej – badanie ankietowe
Data: [2014]
Badacz: Kacper Nijakowski

Badaniem objęto 115 uczniów z klas I-IV ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie. Wiek dzieci mieścił się w granicach 7-13 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano autorski kwestionariusz ankietowy, złożony z dwóch części: jednej skierowanej do dziecka i drugiej do rodzica albo opiekuna. Na podstawie wyników badania stwierdzono istotne różnice w spożywaniu słodyczy przez dziewczynki – mediana w klasach I-III kilka razy w tygodniu, w klasach IV-VI codziennie. Częstotliwość picia napojów gazowanych była zależna od płci – mediana u chłopców raz w tygodniu, u dziewczynek rzadziej. Chętne mycie zębów deklarowało 87,04% dziewczynek i 70,49% chłopców, a chętne mycie języka – 70,37% dziewczynek i 50,82% chłopców. Mycie zębów dwa razy dziennie albo częściej zadeklarowało 90,8% uczniów z klas I-III i 78% z klas IV-VI. Jeśli chodzi o kontrolę rodziców podczas mycia zębów przez dzieci – kontrolowanych było 80% uczniów klas I-III i 50% uczniów klas IV-VI. Dzieci z badanej szkoły wykazały się lepszymi nawykami związanymi z higieną jamy ustnej, niż wskazują na to wyniki innych badań. Rezultaty badania ujawniły jednak niedostateczną kontrolę rodzicielską podczas mycia zębów przez dzieci i spadek chęci utrzymania właściwej higieny wraz z wiekiem.

Autorskie słowa kluczowe: higiena jamy ustnej, dzieci szkoły podstawowej, zapobieganie próchnicy
Author's Keywords: oral hygiene, primary school students, caries prevention
Deskryptory TESE: zdrowie, edukacja zdrowotna, dziecko, medycyna człowieka, rozwój dziecka, wiek
TESE descriptors: health, health education, child, human medicine, child development, age
  • Nijakowski, K. (2015). Nawyki higieniczne związane z jamą ustną u dzieci szkoły podstawowej – badanie ankietowe. Problemy Higieny i Epidemiologii, 1, 298-301.