Tytuł badania: Dlaczego część młodzieży nie pali papierosów?
Data: [2009]
Badacz: Bogdan Cichy

Przedmiot badawczy stanowiły powody wskazywane przez młodzież szkolną, dla których nie palili papierosów. Do zebrania materiału posłużono się anonimową ankietą. Badaniem objęto losowo wybraną grupę uczniów szkół średnich zrzeszonych w Zespole Szkół Ponagimnazjalnych w Kłodawie (N = 97). Wśród respondentów znalazło się 55 dziewcząt i 42 chłopców w wieku od 16 do 19 lat. W wyniku przeprowadzonego badania ustalono, że wspólnie z osobami palącymi mieszkało 73,2% ankietowanych uczniów. Okazało się, że w rodzinach respondentów osobą palącą częściej był ojciec niż matka (a także brat niż siostra). Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami wykazano, że około 67% badanych nigdy nie podejmowało prób palenia. Wśród odczuć towarzyszących paleniu respondenci najczęściej wymieniali: niemiły smak w ustach, niemiły zapach, mdłości, złe samopoczucie, ból głowy. Jednocześnie odnotowano, że najczęstszymi przyczynami niepalenia podawanymi przez ankietowanych były: szkodliwość palenia, niechęć szpanowania, wpływ rodziców, wydatek pieniędzy, szkodliwy wpływ palenia na urodę, wzgląd na dziewczynę lub chłopaka, wpływ rodzeństwa, wpływ znajomych, obawa o utratę płodności, wpływ nauczycieli, przeciwwskazania lekarskie, niekorzystny wpływ na sprawność fizyczną (kondycję), a także wpływ religii.

Autorskie słowa kluczowe: bezpłodność, mdłości, niepalący, nikotyna, oksytocyna, palenie papierosów, rodzeństwo, więzy rodzinne, młodzież
Author's Keywords: infertility, nausea, nonsmokers, nicotine, oxytocin, cigarette consumption, siblings, family attachment, teenagers
Deskryptory TESE: rodzina, rodzice, relacje interpersonalne, relacja rodzice – dziecko, młodzież, zdrowie
TESE descriptors: family, parents, interpersonal relations, parent-child relation, youth, health
  • Cichy, B. (2011). Dlaczego część młodzieży nie pali papierosów? Pediatria Polska, 1, 49-53.