Tytuł badania: Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego w opiniach absolwentów z lat 1945-1995
Data: listopad 1997 – luty 1998
Badacz: Joanna Hiller

Celem badania było pozyskanie informacji na temat opinii o działalności Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego. W badaniu wykorzystano autorską ankietę. Łącznie wysłano 500 ankiet (480 kobietom, 20 mężczyznom), otrzymano natomiast 201 odpowiedzi (od 197 kobiet i 4 mężczyzn). W badaniu wzięły udział osoby z roczników 1945-1995. 78% respondentów po ukończeniu studiów bibliotekoznawczych zajmuje się bibliotekarstwem (17 osób jest starszymi kustoszami, 14 – kustoszami, 6 – starszymi bibliotekarzami, 18 – bibliotekarzami, 49 – nauczycielami-bibliotekarzami). 43% respondentów pracuje w bibliotece, a 33% w szkole. Średnio co piąty ankietowany (22%) pośród najważniejszych powodów porzucenia zawodu bibliotekarza wskazywał na niskie zarobki (15 osób zaznaczyło odpowiedź: wąska oferta rynku pracy). 20% respondentów potwierdziło przynajmniej jedną publikację w piśmiennictwie fachowym bądź w prasie regionalnej. Badani wskazywali na takie negatywne aspekty wykonywanego przez siebie zawodu jak: mały prestiż zawodu bibliotekarza, brak szacunku itd.

Deskryptory TESE: absolwent, absolwent szkoły wyższej, uniwersytet, ankieta, studia wyższe
TESE descriptors: school leaver, graduate, universty, questionnaire, higher education course
  • Hiller, J. (1999). Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego w opiniach absolwentów z lat 1945-1995. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum, 9, 15-24.

Swietłana Pogieriło 1