Tytuł badania: Wykorzystywanie baz danych oraz czasopism elektronicznych przez pracowników naukowych na przykładzie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Data: kwiecień 2010 – listopad 2010
Badacz: Maciej Weryho, Małgorzata Zmitrowicz

Analizie poddano 108 ankiet wypełnionych przez pracowników naukowych UKW w Bydgoszczy, reprezentujących proporcjonalnie wszystkie wydziały uczelni. Do zebrania materiału badawczego posłużono się ankietą skonstruowaną przez pracowników Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Głównej UKW. Narzędzie składało się z 14 pytań, w tym 10 zamkniętych. W swojej pracy zawodowej 70% respondentów często korzystało z internetu, 28% czasami, a tylko 2% w ogóle nie korzystało z tego narzędzia. 38% pracowników bardzo dobrze oceniało swoje kompetencje związane z wyszukiwaniem informacji online. 44% badanych umiejętności w tym zakresie oceniło jako dobre, 14% jako dostateczne, a 4% uznało, że słabo sobie radzą z wyszukiwaniem informacji w internecie. Badanych zapytano o częstotliwość korzystania z zasobów cyfrowych dostępnych (TIK) w sieci UKW. 25% pracowników wykorzystywało często te materiały, 50% czasami, a 25% w ogóle z nich nie korzystało. 37% wskazywało w tym kontekście zasoby Wiley-Blackwell, w tym 79% ankietowanych reprezentujących nauki przyrodnicze i 41% reprezentujących nauki ścisłe. Z czytelni Ibuk korzystało 15% respondentów, 10% wskazało bazę ProQuest, 8% Emerald Group Publishing. 69% badanych uważało, że studenci powinni częściej korzystać z zasobów cyfrowych.

Deskryptory TESE: technologia informacyjno-komunikacyjna, Internet, komputer, biblioteka, użytkowanie komputerów, literatura
TESE descriptors: ICT, Internet, computer, library, computer usage, literature
  • Zmitorowicz, M. i Weryho, M. (2011). Wykorzystanie baz danych oraz czasopism elektronicznych przez pracowników naukowych na przykładzie badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Toruńskie Studia Bibliologiczne, 2, 105-118.