Tytuł badania: Stan aktywności fizycznej studentów
Data: 2014
Badacz: Martyna Dębska

Celem badania była weryfikacja faktycznego stanu aktywności fizycznej studentów w roku akademickim 2013/2014, którzy mieszkali w kieleckich akademikach (studenci kierunków: pedagogika, zarządzanie, administracja, fizjoterapia, ekonomia). W badaniu wzięło udział 132 studentów w wieku 19-28 lat (86,36% kobiet). Wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego (narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety). Ankietę rozsyłano drogą elektroniczną. W badaniu posłużono się także testem Kruskala-Wallisa oraz korelacją rho-Spearmana. Wyniki badania pokazały, że ponad połowa ankietowanych potwierdziła swoją aktywność fizyczną (54,55%). Prawie 42% oceniło swoją aktywność na poziomie przeciętnym. Do najczęściej wymienianych form aktywności fizycznej, których systematycznie podejmują się ankietowani, zaliczono: bieganie (44,44%), spacer (15,33%), gimnastykę w warunkach domowych (12,45%), turystykę (12,26%) itp. Najrzadziej wymieniano taniec (2,49%). Głównymi powodami podejmowania przez studentów aktywności fizycznej są: dbanie o sylwetkę i kondycję (prawie 31%), poprawa samopoczucia (prawie 28%) czy chęć zmniejszenia wagi (ponad 23%). Wnioski z badania potwierdziły m.in., że badani studenci wiedzą o korzyściach zdrowotnych wynikających z uprawiania aktywności fizycznej.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność fizyczna, zdrowie, fizjoterapia
Author's Keywords: physical activity, health, physiotherapy
Deskryptory TESE: zdrowie, student, ankieta, szkoła wyższa, Polska
TESE descriptors: health, student, questionnaire, higher education, Poland
  • Dębska, M. (2014). Stan aktywności fizycznej studentów. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2, 138-142.