Tytuł badania: Problem zażywania narkotyków i "dopalaczy" w grupie wiekowej 18-25
Data: styczeń 2010 – kwiecień 2010
Badacz: Izabella Jezierska, Dominik Olejniczak

Celem badania była weryfikacja zjawiska zażywania narkotyków oraz "dopalaczy" wśród młodzieży w wieku 18-25 lat. Zbadano także wiedzę respondentów na temat tych używek. W badaniu wzięło udział 100 osób (53 mężczyzn, 47 kobiet). Zastosowano anonimowy, czteroczęściowy kwestionariusz ankiety. Dobór próby badawczej miał charakter losowy (wytypowano uczniów z liceów ogólnokształcących, a także studentów uczelni wyższych; badanie przeprowadzono również w mieszkaniach respondentów z Warszawy). Do pomiarów statystycznych wykorzystano m.in.: SPSS Statistics 17.0 i Greti. Większość badanych (51%) wiedzę na temat środków psychoaktywnych czerpała od znajomych (4% respondentów wskazało jako źródło rodzinę). Średnio co piąty badany (19%) sięgał po używki raz w tygodniu. Wyniki badania pokazały rosnący problem zażywania różnego rodzaju używek wśród badanej młodzieży. Wykazano zależność: im niższe wykształcenie, tym większy odsetek osób częściej sięgających po substancje psychoaktywne. Potwierdzono także większy wskaźnik sięgania po używki wśród badanych mężczyzn. Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych zażywania narkotyków i "dopalaczy" zaliczono: ogólne osłabienie, uderzenia fal ciepła i zimna, bóle głowy, problemy ze snem, słaby apetyt, dezorientację.

Autorskie słowa kluczowe: narkotyki, dopalacze, zdrowie publiczne
Author's Keywords: drugs, party-pills, public health
Deskryptory TESE: zdrowie, młodzież, problemy zdrowotne, narkomania, ankieta
TESE descriptors: health, youth, health problems, drug abuse, questionnaire
  • Jezierska, I. i Olejniczak, D. (2011). Problem zażywania narkotyków i "dopalaczy" w grupie wiekowej 18-25. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 3, 316-319.