Tytuł badania: Ocena skuteczności edukacji żywieniowej wśród dzieci z klas IV-V
Data: kwiecień 2008
Badacz: Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, Aleksandra Deręgowska, Iwona Jakóbiak, Natalia Prószyńska, Hanna Stolińska, Kamila Zacharewicz, Katarzyna Żywczyk

Celem badania była ocena skuteczności edukacji żywieniowej w opinii uczniów z klas czwartej i piątej Szkoły Podstawowej nr 34 w Warszawie. W badaniu wzięło udział 76 dzieci w wieku od 10 do 12 lat (45 dziewczynek, 31 chłopców). W badaniu wykorzystano kwestionariusz ankiety, który był wypełniany przez uczniów przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć z edukacji żywieniowej. Wyniki badania potwierdziły wzrost wskaźnika poprawnie udzielanych odpowiedzi po zajęciach (wzrost o 21,4%). Przedstawiono w ujęciu procentowym skuteczność edukacji żywieniowej w zależności od płci (chłopcy: przed edukacją – 53%, po edukacji – 76%; dziewczynki: przed edukacją – 62%, po edukacji – 83%). Wykazano, że wśród osób częściej udzielających prawidłowych odpowiedzi były dziewczynki. Z badania wynika, że średnio co trzeci uczeń zna żywieniowe źródła witaminy D (30%). W doniesieniu przedstawiono także m.in.: znajomość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach wśród badanych, znajomość źródeł żelaza hemowego i niehemowego oraz znajomość witaminy odpowiedzialnej za prawidłowe widzenie. Wnioski z badania są następujące: poziom wiedzy żywieniowej ankietowanych dzieci jest niezadowalający; edukacja żywieniowa była skuteczna i dostosowana do stopnia rozwoju dzieci; istnieje konieczność wdrażania programu edukacyjnego o tematyce dotyczącej zasad racjonalnego żywienia, już od najmłodszych klas szkoły podstawowej.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, edukacja żywieniowa, skuteczność
Author's Keywords: children, nutritional education, effectiveness
Deskryptory TESE: edukacja, edukacja żywieniowa, dziecko, szkoła podstawowa, ankieta
TESE descriptors: education, nutrition education, child, primary school, questionnaire
  • Deręgowska, A. i in. (2011). Ocena skuteczności edukacji żywieniowej wśród dzieci z klas IV-V. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 3, 305-309.