Tytuł badania: Przepis na życie studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – plany, dążenia, aspiracje
Data: [2012]
Badacz: Małgorzata Wolska-Długosz

Przedmiotem badania były plany zawodowe studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ich marzenia dotyczące życia rodzinnego oraz cenione wartości. W wyborze studiów 8,95% respondentów kierowało się szansami na zatrudnienie po ukończeniu danego kierunku. 6,74% badanych motywowała – przy wyborze kierunku studiów – łatwość studiowania. Większość studentów uczestniczących w badaniu wybierała zawody wymagające wyższego humanistycznego wykształcenia, tj. zamierzali pracować w zawodzie nauczyciela albo prawnika (blisko połowa respondentów). Znacznie rzadziej wskazywano zawody wymagające umiejętności matematycznych. W przyszłej pracy zawodowej ważna dla badanych była satysfakcja, także wysokość zarobków. Istotna dla studentów była również lokalizacja miejsca pracy – 31,12% studentów chciałoby pracować na terenie miasta. 90,32% ankietowanych chciałoby pracować na umowę o pracę. Tylko 7,66% respondentów satysfakcjonowałaby umowa na czas określony. Studenci nie preferowali pracy na zlecenie albo umów o dzieło. Większość respondentów zamierzała po ukończeniu studiów sama się utrzymywać; tylko 3,63% studentów wolało pozostawać na utrzymaniu partnera i zajmować się domem. Blisko 80% ankietowanych ze studiów stacjonarnych i prawie tyle samo z niestacjonarnych za 10 lat chciałoby być w stałym związku i mieć dzieci. Niewielki odsetek badanych (nieco więcej studentów studiów niestacjonarnych) chciałoby żyć samotnie. Blisko 10% respondentów zamierzało po ukończeniu studiów założyć własną firmę. Do najbardziej preferowanych wartości związanych z orientacjami zawodowymi badana młodzież zaliczyła rzetelne wykonywanie pracy (wskazywane przez blisko co czwartą osobę). Dla 28,95% studentów najważniejszą wartością moralną był silny charakter, dla 26,84% poczucie własnej godności.

Autorskie słowa kluczowe: aspiracje, plany, dążenia
Author's Keywords: aspirations, recipe for life, plans
Deskryptory TESE: student, rodzina, wybór studiów, praca, absolwent szkoły wyższej
TESE descriptors: student, family, choice of studies, labour, graduate
  • Wolska-Długosz, M. (2013). Przepis na życie studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – plany, dążenia, aspiracje. Studia Pedagogiczne. Problemy Społeczne, Edukacyjne i Artystyczne, 22, 191-209.