Tytuł badania: Problemy wyboru szkoły ponadpodstawowej
Data: [1990]
Badacz: Mirosław Kowalski

Celem badania ankietowego była odpowiedź na pytanie, jakie szkoły i przyszłe zawody wybierają uczniowie oraz co ma na to wpływ. Badanie objęło 503 uczniów (88,7%) szkół wyszkowskich oraz szkół podstawowych z Lucynowa, Kamieńczyka, Rybna, Starego Leszczydołu, Leszczydołu Nowin i Łosiennego. Według opinii większości badanych na wybór szkoły wpływało przyszłe miejsce pracy (31,8%) i miejsce zamieszkania (23,4%). Na pytanie o rolę kondycji budżetu rodzinnego 22,8% badanych zadeklarowało brak środków na kształcenie. Zainteresowania jako powód wyboru szkoły wymieniło 13% badanych. Wśród wszystkich szkół średnich w regionie największym powodzeniem cieszyły się zasadnicza szkoła zawodowa i liceum ogólnokształcące. Wśród techników przewagę miało technikum mechaniczne nad drzewnym. Najpopularniejsze zawody to: mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, krawiec, elektromechanik. Średnim powodzeniem cieszył się mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych, szlifierz i hutnik, brakowało zaś zupełnie chętnych do zawodu ślusarza, spawacza i tokarza. Rolnicze szkoły zawodowe, których w tym rejonie było sześć, miały ośmiu chętnych. 22 uczniów (4,3%) wybrało szkołę poza miejscem zamieszkania. Średnio na jednego ucznia klasy ósmej szkoły podstawowej czekało w rejonie wyszkowskim 1,5 miejsca w szkole ponadpodstawowej.

Deskryptory TESE: kariera szkolna, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, uczeń, postawa
TESE descriptors: school career, secondary school, vocational school, pupil, attitude
  • Kowalski, M. (1990). Problemy wyboru szkoły ponadpodstawowej. Polityka Społeczna, 7, 12-13.