Tytuł badania: Kompetencje prozdrowotne młodzieży wyzwaniem współczesnej edukacji
Data: [2011]
Badacz: Pelagia Szybka

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jaką aktywność fizyczną wykazuje młodzież szkół ponadgimnazjalnych? W jaki sposób uczniowie realizują zasady żywienia? Jakie zachowania niebezpieczne dla zdrowia wykazuje młodzież szkół ponadgimnazjalnych? Próba badawcza liczyła 454 uczniów szkół średnich w wieku od 17 do 18 lat. Badaniem objęto województwa: małopolskie, łódzkie i podkarpackie. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono, ze niemal wszyscy respondenci (96,7%) uznali aktywność ruchową za niezbędną dla zdrowia człowieka. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami w zajęciach wychowania fizycznego chętnie uczestniczyło 70,1% uczniów. Okazało się również, że 55,6% ankietowanych wolny czas spędzała czynnie (aktywność ruchową na świeżym powietrzu za najbardziej atrakcyjną uznało 40,6% osób). Jednocześnie ustalono, że co trzeci badany preferował oglądanie programów telewizyjnych, a co piąty – spędzanie czasu przy komputerze. Najważniejszym źródłem wiedzy żywieniowej ankietowanych okazała się rodzina (76,6%), prawie połowa uczniów wskazała również szkołę (48,9%) oraz internet (47,6%). Wśród pozostałych źródeł informacji znalazły się m.in. programy telewizyjne (30%), a także prasa (25%).

Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, kompetencje, młodzież, edukacja, edukacja żywieniowa, zdrowie
TESE descriptors: health education, competence, youth, education, nutrition education, health
  • Szybka, P. (2013). Kompetencje prozdrowotne młodzieży wyzwaniem współczesnej edukacji. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia de Securitate et Educatione Civili, 3, 127-138.