Tytuł badania: Pedagogika jako kierunek studiów w świetle ostatnich raportów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz badań własnych
Typ badania: ewaluacyjne
Data: maj 2008 – czerwiec 2008
Badacz: Dagna Dejna, Filip Nalaskowski

Celem doniesienia jest odpowiedź m.in. na następujące pytania: jaka jest ogólna kondycja kierunku pedagogika w Polsce; jakie istnieją różnice w ocenie PKA (Polskiej Komisji Akredytacyjnej) w jakości kształcenia w uczelniach państwowych i w pozostałych uczelniach wyższych. W doniesieniu opisano analizę danych zastanych, która przedstawia wyniki akredytacji na pedagogice. Okazuje się, że ocenę pozytywną (w tym wyróżniającą) otrzymało 82,2% uczelni publicznych oraz 72,2% niepublicznych. Ocenę warunkową i negatywną dostało 10% uczelni publicznych i 22,7% niepublicznych. Analiza wykazała, że ocenie przez PKA podlegają następujące kryteria: koncepcja rozwoju kierunku, cele i efekty kształcenia oraz system ich weryfikacji, program studiów, zasoby kadrowe, infrastruktura dydaktyczna, prowadzenie badań naukowych, system wsparcia studentów w procesie uczenia się, wewnętrzny system zapewnienia jakości. W doniesieniu przedstawiono także dane pozyskane za pomocą kwestionariusza ankiety. W badaniu wzięło udział 246 studentów trzeciego roku pedagogiki ze studiów stacjonarnych z trzech miast: Olsztyna (85), Warszawy (67), Poznania (94). Wzięto pod uwagę uczelnie publiczne niepubliczne. Celem badania własnego była weryfikacja stanu wiedzy i kompetencji przyszłych pedagogów (badano trzy obszary: wiedzę ogólną, wiedzę pedagogiczną, kompetencje językowe). Wyniki przeprowadzonych testów z wiedzy o społeczeństwie, wiedzy pedagogicznej oraz języka obcego pokazały różnice pomiędzy studentami z uczelni publicznych i niepublicznych. Potwierdzono hipotezę, że typ uczelni różnicuje poziom wiedzy studentów. Dla przykładu: w teście dotyczącym wiedzy pedagogicznej studenci z uczelni publicznych uzyskali próg 34,4% poprawnych odpowiedzi, studenci z uczelni niepublicznych – 15,4%. Test językowy również ujawnił te dysproporcje: zanotowano 40,6% poprawnych odpowiedzi u studentów publicznych uczelni, 13% – u studentów niepublicznych uczelni.

Autorskie słowa kluczowe: studia pedagogiczne, ocena, jakość kształcenia, akredytacja, metapedagogika, uczelnie publiczne i niepubliczne
Author's Keywords: pedagogical studies, evaluation, quality of educating, accreditation, metapedagogy, public and non-public universities
Deskryptory TESE: studia wyższe, ocenianie, ewaluacja, Polska, student
TESE descriptors: higher education course, marking, evaluation, Poland, student
  • Dejna, D. i Nalaskowski, F. (2013). Pedagogika jako kierunek studiów w świetle ostatnich raportów Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz badań własnych. Społeczeństwo i Polityka, 3, 52-64.