Tytuł badania: Skala i powody wypadania uczniów z systemu edukacji w Polsce
Data: grudzień 2001
Badacz: Barbara Fatyga, Lena Kolarska-Bobińska, Anna Tyszkiewicz, Przemysław Zieliński

Raport dotyczy zjawiska tzw. odpadu szkolnego (school dropout) w odniesieniu do dzieci i młodzieży będących na etapie trwania obowiązku szkolnego (w wieku 7-18 lat). Badania terenowe zostały zrealizowane przez Centrum Badania Opinii Społecznej oraz Instytut Spraw Publicznych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Badaniem objęto 32 gminy, dziewięć powiatów i trzy województwa: zachodniopomorskie, mazowieckie i podkarpackie. Projekt badawczy jest niekonwencjonalny – nie jest to standardowe badanie surveyowe, lecz należy do tzw. badań eksploracyjnych i ma na celu rozpoznanie problematyki wypadania uczniów z systemu szkolnego w szczególnych warunkach reformy edukacyjnej. Badanie wykazało, że szkoły są jedynymi miejscami dostarczającymi wiedzy na temat tego zjawiska. Zebrane dane wpłyną na poprawę stanu wiedzy o skali i jakości badanego problemu, będą pomocne w stworzeniu standardów do opiniowania i ewaluacji, jak również w dofinansowaniu programów profilaktycznych. Problematyka dropoutu jest jednym z czynników testujących reformowany od 1999 roku system szkolny w Polsce.

Deskryptory TESE: odpad szkolny, czas trwania obowiązku szkolnego, reforma szkolnictwa, uczenie się, uczeń, proces uczenia się, postępy w nauce, efekt uczenia się
TESE descriptors: dropout, duration of compulsory education, educational reform, learning, pupil, learning process, study progress, learning outcome
  • Fatyga, B., Tyszkiewicz, A. i Zieliński, P. (2001). Skala i powody wypadania uczniów z systemu edukacji w Polsce : Raport z badań odpadu szkolnego na terenie 32 gmin. Pobrane z http://www.isp.org.pl/files/19695389340780001001117708679.pdf