Tytuł badania: Możliwości oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych katechetów na biopsychospołeczny i duchowy wymiar zdrowia uczniów
Data: [2011]
Badacz: Paweł F. Nowak

Celem badania była ocena poziomu świadomości nauczycieli religii na temat oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych w zakresie biopsychospołecznego i duchowego wymiaru zdrowia. Rozesłano 500 kwestionariuszy ankiet. W rezultacie łącznie przebadano 229 nauczycieli religii z Diecezji Opolskiej (36 mężczyzn, 193 kobiety). Wśród badanych znajdowały się: 194 osoby świeckie, 33 zakonne oraz 2 duchowne. Respondenci pracowali w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego (technika: anonimowa autorska ankieta). Analizę wyników poddano obliczeniom statystycznym (test nieparametryczny dla populacji jednowymiarowych – test zgodności chi kwadrat) oraz jakościowej analizie treści wypowiedzi. Jednym z wniosków płynących z badania jest stwierdzenie powierzchowności wiedzy katechetów o ich możliwości promowania zdrowego stylu życia oraz oddziaływania na zdrowie. Pomimo to nauczyciele wysoko ocenili swój poziom przygotowania w tym zakresie (70% sądziło, że jest dobrze przygotowanych; średnio co drugi z tej grupy oceniał wysoko swoje kompetencje w badanym zakresie). Ponadto badanie pokazało możliwości pośredniego i bezpośredniego oddziaływania dydaktyczno-wychowawczego na ucznia w fizycznym, psychicznym, społecznym oraz duchowym aspekcie zdrowia. W skali pięciostopniowej (1 oznaczało nie, 5 oznaczało tak, bardzo) wyniki bezpośredniego oddziaływania kształtowały się następująco dla odpowiedzi tak, bardzo: w aspekcie fizycznym – 10,5%, psychicznym – 19,7%, społecznym –20,1%, duchowym – 41,5%.

Autorskie słowa kluczowe: edukacja zdrowotna, dobrostan duchowy, wymiary zdrowia, katecheta
Author's Keywords: health education, spirituals well-being, dimensions of health, catechist
Deskryptory TESE: zdrowie, uczeń, religia, ankieta, nauczyciel
TESE descriptors: health, pupil, religion, questionnaire, teacher
  • Nowak, P.F. (2012). Możliwości oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych katechetów na biopsychospołeczny i duchowy wymiar zdrowia uczniów. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1, 78-83.