Tytuł badania: Subjective satisfaction among the university of the third age students vs. socio-demographic conditions and health status
Data: [2011]
Badacz: Lucyna Gazdowicz, Ewa Smoleń, Anita Żyłka-Reut

Przedmiotem badania był związek między satysfakcją z życia wśród studentów uniwersytetu trzeciego wieku a ich uwarunkowaniami socjodemograficznymi i sytuacją zdrowotną. W badaniu wzięło udział 88 słuchaczy UTW przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano standaryzowany kwestionariusz SWLS – Skalę Satysfakcji z Życia i autorskie narzędzie, za pomocą którego określono warunki socjalne, bytowe oraz zdrowotne respondentów. 5,7% studentów było bardzo usatysfakcjonowanych obecną jakością życia, blisko 70% natomiast to osoby usatysfakcjonowane i trochę usatysfakcjonowane. Wyniki badania wykazały, że na poziom zadowolenia z życia miały wpływ czynniki zdrowotne – dolegliwości chorobowe, choroby przewlekłe. Respondenci, którzy twierdzili, że ich stan zdrowia jest bardzo dobry i dobry, wyżej oceniali jakość życia. Stwierdzono ponadto, że takie czynniki jak płeć, stan cywilny, wiek, wykształcenie, warunki socjalno-bytowe, dochody miesięczne, utrzymywanie kontaktów towarzyskich nie miały wpływu na satysfakcję badanych z ich życia. Na odczuwaną jakość nie miały również wpływu stany obniżonego nastroju – wśród osób, które otrzymały najniższe wyniki w SWLS, było nieco mniej badanych skarżących się na obniżony nastrój niż osób niezgłaszających tego typu dolegliwości. Wśród respondentów niedoświadczających poczucia samotności blisko połowa była zadowolona albo bardzo zadowolona z życia. Najwyższe wyniki w SWLS otrzymali studenci nieodczuwający samotności.

Autorskie słowa kluczowe: Uniwersytety Trzeciego Wieku, satysfakcja z życia, osoby starsze, czynniki socjodemograficzne, sytuacja zdrowotna
Author's Keywords: Universities of the Third Age, satisfaction, the elderly, socio-demographic factors, health status
Deskryptory TESE: dobre samopoczucie, dorosły student, edukacja dorosłych, samoocena, uczeń dorosły
TESE descriptors: well-being, mature student, adult education, self-evaluation, adult learner
  • Żyłka-Reut, A., Smoleń, E. i Gazdowicz, L. (2012). Subjective satisfaction among the university of the third age students vs. socio-demographic conditions and health status. Medical and Biological Sciences, 4, 47-54.