Tytuł badania: Nadwaga i otyłość u dzieci szkół podstawowych województwa podkarpackiego
Data: [1998]
Badacz: Joanna Lewin-Kowalik, Ewa Małecka-Tendera, Artur Mazur

Badanie przeprowadzono w celu określenia częstości występowania nadwagi i otyłości u dzieci szkolnych województwa podkarpackiego z zastosowaniem: a) standardów IMiD w Warszawie, b) standardów IOTF oraz określenia różnic wynikających z zastosowania obu standardów. Próba liczyła 4258 uczniów (w tym 2067 dziewcząt i 2191 chłopców), którzy uczęszczali do szkół podstawowych na terenach wiejskich (N = 2353) i miejskich (N = 1905) województwa podkarpackiego. Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 6 do 15 lat. U wszystkich badanych dokonano 3-krotnego pomiaru masy i wysokości ciała. W wyniku przeprowadzonego badania otyłość stwierdzono u ok. 7% chłopców i 11% dziewcząt, natomiast nadwagę – odpowiednio u ok. 8% i 10,5%. Nie odnotowano różnic w częstości występowania nadwagi i otyłości u uczniów wiejskich i miejskich.

Autorskie słowa kluczowe: otyłość, nadwaga, dzieci szkolne, epidemiologia
Author's Keywords: obesity, overweight, primary school children, epidemiological studies
Deskryptory TESE: szkolnictwo podstawowe, szkoła podstawowa, dziecko, rozwój fizyczny, zdrowie, problemy zdrowotne, uczeń
TESE descriptors: primary education, primary school, child, physical development, health, health problems, pupil
  • Mazur, A., Małecka-Tendera, E. i Lewin-Kowalik, J. (2001). Nadwaga i otyłość u dzieci szkół podstawowych województwa podkarpackiego. Pediatria Polska, 10, 743-748.