Tytuł badania: Nadwaga i otyłość wśród 7-8-letnich dzieci szczecińskich oraz percepcja własnej sylwetki i drugie śniadanie w szkole
Data: [2012]
Badacz: Marzena Drozd-Dąbrowska, Marta Milona, Tomasz Olszowski, Elżbieta Pastucha, Zbigniew Szych, Alicja Walczak

Celami badania były weryfikacja stopnia występowania otyłości i nadwagi oraz ocena własnej sylwetki ciała, a także preferencji żywieniowych w zakresie drugich śniadań wśród siedmio- i ośmioletnich dzieci z 16 szkół podstawowych w Szczecinie. Łącznie przebadano 338 uczniów dobranych metodą losową (47,9% chłopców, 52,1% dziewczynek). Narzędziami badawczymi były autorski kwestionariusz oraz kwestionariusz Figure Rating Scale według modyfikacji Stundkarta. Przy ocenie stanu odżywienia posłużono się wskaźnikiem masy ciała (BMI) i siatkami centylowymi. Wyniki badania pokazały występowanie nadwagi u 13,5% chłopców i 13,6% dziewczynek. Otyłość stwierdzono u 8,6% chłopców oraz 4,5% dziewczynek. Średnio co trzeci uczeń (72% respondentów) ocenił swoją sylwetkę jako mieszczącą się w granicach normy. Wśród nich było 76,2% chłopców oraz 68% dziewczynek. Przeciętnie co czwarty uczeń nie spożywał pierwszego śniadania przed pójściem do szkoły. 30,2% dzieci zjadało na drugie śniadanie owoc lub warzywo. Wniosek z badania jest postulatem dotyczącym zwiększenia wymiaru edukacji żywieniowej wśród dzieci.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, otyłość, nadwaga, drugie śniadanie, percepcja sylwetki
Author's Keywords: children, obesity, overweight, second breakfast, the perception of body image
Deskryptory TESE: zdrowie, dziecko, szkoła, edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: health, child, school, nutrition education, health education
  • Milona, M. i in. (2014). Nadwaga i otyłość wśród 7-8-letnich dzieci szczecińskich oraz percepcja własnej sylwetki i drugie śniadanie w szkole. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2, 376-381.