Tytuł badania: Poczucie tożsamości dzieci leczonych z powodu otyłości prostej
Data: [1999]
Badacz: Joanna Radoszewska

Przedmiot badawczy stanowiło poczucie tożsamości dzieci leczonych z powodu otyłości prostej. Badaniem objęto 50 dzieci otyłych oraz 50 dzieci szczupłych w wieku od 7 do 13 lat (średnia wieku wyniosła 9 lat). Do zebrania materiału posłużono się Testem Apercepcji dla Dzieci (wersją z postaciami zwierząt – CAT-A). Analizę oparto na 1000 opowiadań, których oceny (pod względem trafności wymiarów doświadczania siebie) dokonało trzech kompetentnych psychologów klinicznych. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że respondenci z pierwszej grupy doświadczali trudności, jeśli chodzi o kontakt z samym sobą. Ustalono, że dzieci otyłe częściej doświadczały siebie w odniesieniu do zewnętrznych obserwowanych właściwości (np. wyglądu), podczas gdy dzieci szczupłe przede wszystkim odwoływały się do swoich przeżyć psychicznych. Wykazano, że badani z pierwszej grupy rzadziej niż respondenci z grupy kontrolnej doświadczali własnej odrębności psychicznej. W grupie dzieci otyłych odnotowano także trudności w doświadczaniu własnej ciągłości czasowej.

Autorskie słowa kluczowe: poczucie tożsamości, otyłość prosta
Author's Keywords: sense of identity, simple obesity
Deskryptory TESE: dziecko, zdrowie, problemy zdrowotne, choroba, dobre samopoczucie, postawa, zachowania
TESE descriptors: child, health, health problems, illness, well-being, attitude, behaviour
  • Radoszewska, J. (2000). Poczucie tożsamości dzieci leczonych z powodu otyłości prostej. Pediatria Polska, 11, 899-902.