Tytuł badania: Ocena sposobu żywienia dzieci w wieku szkolnym z terenu miasta i okolic Białegostoku
Data: 1997 – 1998
Badacz: Irena Białokoz-Kalinowa, Janina Piotrowska-Jastrzębska, Ewa Zagórecka

Badanie przeprowadzono w celu jakościowej oceny sposobu odżywiania się dzieci w wieku szkolnym pochodzących z miasta i okolic Białegostoku, ze wskazaniem najczęściej popełnianych błędów żywieniowych zagrażających zdrowiu. W badaniu wzięło udział 268 dzieci (w tym 139 dziewcząt i 129 chłopców) w wieku od 7 do 14 lat. Do zebrania materiału posłużono się metodą wywiadu, w którym pytano m.in. o liczbę i regularność spożywania posiłków, ich skład, częstość spożywania wybranych produktów w ciągu ostatniego tygodnia. Respondentami byli rodzice lub opiekunowie badanych uczniów. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że ponad połowa dzieci (59%) otrzymywała 4 posiłki lub więcej, 38,7% – 3 posiłki, a pozostałe 2,3% – 2 posiłki dziennie. Zgodnie z deklaracjami 64,9% rodziców ich dzieci regularnie otrzymywały posiłki. Na podstawie zebranych odpowiedzi wykazano, że 5,6% dzieci nie jadło pierwszego śniadania, a 7,4% sporadycznie, raz na kilka dni. Jednocześnie okazało się, że najczęściej opuszczanym posiłkiem było drugie śniadanie (28,3%). Ustalono, że 66% uczniów spożywało obiad w domu, 27,8% w szkole, a 6,2% w szkole i w domu. Dodatkowo wykazano, że jedynie 47,7% dzieci otrzymywało w swojej diecie owoce codziennie lub prawie codziennie. Wśród preferencji respondentów dotyczących najczęściej spożywanych gatunków mięs wykazano największe spożycie wieprzowiny (33,5%) oraz drobiu (32,8%). W dalszej kolejności wymieniano wołowinę (24,3%) i podroby (9,32%).

Autorskie słowa kluczowe: żywienie, uczniowie
Author's Keywords: nutrition, school-age children
Deskryptory TESE: edukacja żywieniowa, zdrowie, wiek, dziecko, rodzice, opieka nad dzieckiem
TESE descriptors: nutrition education, health, age, child, parents, childcare
  • Białokoz-Kalinowa, I., Zagórecka, E. i Piotrowska-Jastrzębska, J. (2000). Ocena sposobu żywienia dzieci w wieku szkolnym z terenu miasta i okolic Białegostoku. Pediatria Polska, 8, 643-646.