Tytuł badania: Rozwój zawodowy nauczyciela warunkiem nowoczesnej edukacji
Data: [2013]
Badacz: Elżbieta Sałata

Głównym celem badania była weryfikacja nauczycielskich opinii na temat możliwości oraz ograniczeń w ich doskonaleniu zawodowym (przy założeniu realizacji wymogu awansu zawodowego). Łącznie przebadano 138 nauczycieli uczących w ośrodku doskonalenia. W wyniku przeprowadzonej ankiety obliczono procentowy wskaźnik wspierania przez szkołę macierzystą rozwoju zawodowego nauczycieli. Okazało się, że 24% nauczycieli potwierdziło tę zależność. 10% respondentów zaprzeczyło jakiejkolwiek współpracy. Wyniki badania pokazały, że niemal 70% ankietowanych uzyskuje wsparcie ze strony dyrekcji szkoły. Paradoksalnie w odpowiedziach dotyczących czynników ograniczających rozwój zawodowy nauczycieli wskazywano najczęściej właśnie brak zachęty ze strony dyrekcji (55%), a następnie: złe zorganizowanie zajęć podczas dokształcania (33%), małą liczbę ofert doskonalenia zawodowego (21%), brak refundacji kosztów dokształcania (15%) czy brak perspektywy na awans zawodowy (12%).

Autorskie słowa kluczowe: nauczyciel, edukacja, rozwój zawodowy, możliwości i ograniczenia w rozwoju zawodowym
Author's Keywords: teacher, education, professional development, opportunities and constraints of professional development
Deskryptory TESE: rozwój umiejętności zawodowych, zawód nauczyciela, nauczyciel, edukacja, ankieta
TESE descriptors: skill development, teaching profession, teacher, education, questionnaire
  • Sałata, E. (2014). Rozwój zawodowy nauczyciela warunkiem nowoczesnej edukacji. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 4, 308-314.