Tytuł badania: Zainteresowania dzieci w młodszym wieku szkolnym na przykładzie wybranych szkół gminnych
Data: 2010 – 2011
Badacz: Danuta Nikitenko

W badaniu wzięły udział dzieci uczęszczające do pierwszych i trzecich klas szkół podstawowych zlokalizowanych w tej samej gminie. Jedna placówka znajdowała się na terenie miasteczka, a dwie – na wsi. Najczętszą aktywnością, podejmowaną przez dzieci z klasy pierwszej w czasie wolnym, było granie w gry komputerowe, wskazywane przez 22% respondentów. Prawie tak samo często dzieci w wolnym czasie oglądały telewizję (20% wskazań). 14% pierwszoklasistów uczęszczało na zajęcia pozalekcyjne i spotkania koleżeńskie. Okazało się, że trzecioklasiści w odróżnieniu od swoich młodszych kolegów znacznie chętniej spotykali się z koleżankami i kolegami (27%), także czytali książki (18%). 18% dzieci z tej grupy grało w wolnym czasie w gry komputerowe, 16% oglądało telewizję, 14% uprawiało sport. Pierwszoklasiści mało uwagi przywiązywali do roli preferowanego zainteresowania, dlatego też 38% dzieci traktowało je pozytywnie, a 34% twierdziło, że zainteresowania przeszkadzały im w odrabianiu lekcji, dla 28% zaś nie miały żadnego znaczenia. W odróżnieniu od młodszych kolegów, trzecioklasiści w większości (71%) uważali, że zainteresowania mają duże znaczenie w ich życiu, tylko 4% skarżyło się, że zainteresowania przeszkadzają im w obowiązkach szkolnych i pozaszkolnych; dla 14% uczniów z tej grupy ich zainteresowania nie miały żadnego znaczenia. Większość badanych dzieci ograniczała wysiłek fizyczny tylko do zajęć szkolnych.

Autorskie słowa kluczowe: edukacja, zainteresowania dzieci, czynniki rozwoju, środowisko wychowawcze
Author's Keywords: education, interests, external and internal factors, main educational environments
Deskryptory TESE: pedagogika czasu wolnego, wypoczynek, zabawa, gra komputerowa, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia pozaszkolne, zajęcia rekreacyjne
TESE descriptors: leisure education, leisure, play, computer game, supervised study, out-of-school-hours provision, leisure activities
  • Nikitenko, D. (2014). Zainteresowania dzieci w młodszym wieku szkolnym na przykładzie wybranych szkół gminnych. Studia Pedagogiczne. Problemy Społeczne, Edukacyjne i Artystyczne, 23, 175-203.