Tytuł badania: Zainteresowania formami aktywności ruchowej uczniów liceów ogólnokształcących Wrocławia
Data: listopad 2011
Badacz: Krzysztof Kałużny, Małgorzata Kołodziej, Marek Popowczak, Andrzej Rokita, Marcin Ściślak

Celem badania była diagnoza zainteresowania formami aktywności ruchowej wśród uczniów liceum ogólnokształcącego we Wrocławiu. Uwzględniono następujące zmienne: płeć, wiek, typ szkoły. Postawiono m.in. następujące pytania badawcze: jakimi formami aktywności ruchowej zainteresowani są uczniowie liceów ogólnokształcących we Wrocławiu; czy zainteresowania formami aktywności ruchowej zależą od wieku, płci i szkoły, do której uczęszczają uczniowie. W badaniu wzięto pod uwagę uczniów ze wszystkich klas liceum (łącznie 789 uczniów: 486 dziewcząt oraz 303 chłopców). Szkoły do badania dobrano metodą losową. W badaniu wykorzystano sondaż diagnostyczny (techniką była ankieta; narzędziem był kwestionariusz Zainteresowania w zakresie aktywności ruchowej). Wyniki badania opracowano za pomocą analizy statystycznej. Okazało się, że do najczęstszych zainteresowań uczennic zaliczono: tańce, gry sportowe, pływanie. Wśród chłopców dominowały: gry sportowe, sztuki walki, pływanie. Wnioski z badania są postulatem modyfikacji programów nauczania i prowadzenia lekcji wychowania fizycznego z uwzględnieniem zainteresowań młodzieży.

Autorskie słowa kluczowe: wychowanie fizyczne, aktywność ruchowa, zainteresowania, licealiści
Author's Keywords: physical education, forms of physical activity, interest, senior high school student
Deskryptory TESE: uczeń, szkoła średnia, wychowanie fizyczne, ankieta, szkolnictwo średnie
TESE descriptors: pupil, secondary school, physical education, questionnaire, secondary education
  • Ściślak, M., Rokita, A., Kołodziej, M., Kałużny, K. i Popowczak, M. (2014). Zainteresowania formami aktywności ruchowej uczniów liceów ogólnokształcących Wrocławia. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, 45, 79-98.