Tytuł badania: Wsparcie aktywności sportowej dziecka przez rodzinę
Data: [2012]
Badacz: Katarzyna Nadachewicz

W badaniu wzięło udział 377 matek i 377 ojców dzieci uczęszczających do klas I-III w szkołach podstawowych z województwa podlaskiego. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano ankietę, w której pytano: 1. Czy zachęca Pani/Pan swoje dziecko do uprawiania sportu? 2. Czy toleruje Pani/Pan uprawianie sportu przez swoje dziecko? 3. Czy jest Pani/Panu obojętne, czy dziecko uprawia sport? Badani mieli do wyboru odpowiedzi: tak albo nie. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że do uprawiania sportu zachęcało swoje dzieci 60% matek i 57% ojców. Aktywność fizyczną dzieci tolerowało 30% matek i 24% ojców, co oznaczało, że rodzice ci nieangażowali się w działalność sportową uczniów. Ten rodzaj aktywności dzieci był natomiast obojętny dla 10% matek i 19% ojców.

Autorskie słowa kluczowe: aktywność fizyczna, wsparcie od matki, wsparcie od ojca
Author's Keywords: physical activity, received from mothers, received from fathers
Deskryptory TESE: sprawność, rozwój fizyczny, rozwój dziecka, rodzice, opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka, wychowanie fizyczne
TESE descriptors: efficiency, physical development, child development, parents, childcare, child rearing, physical education
  • Nadachewicz, K. (2013). Wsparcie aktywności sportowej dziecka przez rodzinę. Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, 139-142.