Tytuł badania: Sposób żywienia a składowa tłuszczowa masy ciała dzieci z otyłością prostą w wieku przedpokwitaniowym
Data: [1994]
Badacz: Marta Marek, Anna Obuchowicz, Danuta Śmigiel, Zbigniew Szczepański

Celem badania była analiza zależności między parametrami charakteryzującymi żywienie (wartość energetyczna, zawartość podstawowych składników odżywczych w dziennych racjach pokarmowych) a składową tłuszczową masy ciała dzieci z otyłością prostą w wieku przedpokwitaniowym. W badaniu wzięło udział 143 dzieci (67 chłopców i 76 dziewczynek) z otyłością prostą (grupa I) oraz 48 dzieci zdrowych (27 chłopców i 21 dziewczynek – grupa II). Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 5 do 10 lat. Dokonano pomiaru masy i wysokości ciała badanych. Na podstawie zgromadzonych danych określono zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie dzieci (FT) oraz wartość beztłuszczowej masy ciała (LBM). Dodatkowo do zebrania materiału posłużono się metodą wywiadu z matkami przy współudziale dzieci. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono korelację dodatnią masy i wysokości ciała, FT i LBM z wartością średnią dziennego poboru energii i spożycia podstawowych składników odżywczych. Okazało się, że największe znaczenie w kształtowaniu składowej tłuszczowej masy ciała dzieci z grupy II miało zwiększone spożycie tłuszczu, a zwłaszcza jego większy udział w wartości energetycznej dziennego spożycia i wyższy wskaźnik spożycia tłuszczu wobec węglowodanów w dziennych racjach pokarmowych.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, otyłość, tłuszczowa masa ciała, dzienny pobór energii i spożycie składników odżywczych
Author's Keywords: children, obesity, fat body mass, daily energy and macronutrient intake
Deskryptory TESE: wiek, dziecko, zdrowie, edukacja żywieniowa, rozwój fizyczny
TESE descriptors: age, child, health, nutrition education, physical development
  • Obuchowicz, A., Śmigiel, D., Marek, M. i Szczepański, Z. (1996). Sposób żywienia a składowa tłuszczowa masy ciała dzieci z otyłością prostą w wieku przedpokwitaniowym. Pediatria Polska, 12, 1097-1101.