Tytuł badania: Z badań nad wybranymi wskaźnikami zdrowia dzieci wiejskich zamieszkujących tereny przemysłowe
Data: 1995
Badacz: Zofia Ignasiak, Andrzej Januszewski

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy stanu zdrowia dzieci wiejskich z terenów Lubińsko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Próba liczyła 519 dzieci w wieku 6,52 – 15,9 roku (w tym 257 dziewcząt i 262 chłopców). Respondentów podzielono na dwie grupy: młodszą (uczniowie klas pierwszych i drugich) oraz starszą (uczniowie klas siódmych i ósmych). Badaniem ankietowym objęto również rodziców uczniów. Wśród badanych znalazła się także grupa 382 dzieci z klas III-V. U respondentów przeprowadzono badania fizykalne, podczas których zwracano uwagę m.in. na gruczoł tarczowy, powiększenie węzłów chłonnych obwodowych oraz powiększenie migdałków podniebiennych. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono niewielkie zależności wybranych kategorii zdrowia i poziom rozwoju somatycznego. Jednocześnie bardziej jednokierunkowy obraz zamian somatycznych odnotowano w kategoriach wielkości tarczycy i węzłów chłonnych. Zaobserwowano, że częściej korzystniejszy poziom rozwoju poszczególnych cech morfologicznych wiązał się z prawidłową wielkością węzłów chłonnych, a powiększenie tarczycy częściej było powiązane z wyższym wzrostem i smuklejszą budową ciała. W przypadku wielkości migdałków podniebiennych nie wykazano żadnych wyraźnych zależności z rozwojem biologicznym respondentów.

Autorskie słowa kluczowe: zdrowie, dzieci, środowisko przemysłowe
Author's Keywords: health, children, industrial environment
Deskryptory TESE: obszar wiejski, dziecko, zdrowie, problemy zdrowotne, środowisko
TESE descriptors: rural area, child, health, health problems, environment
  • Januszewski, A. i Ignasiak, Z. (1999). Z badań nad wybranymi wskaźnikami zdrowia dzieci wiejskich zamieszkujących tereny przemysłowe. Pediatria Polska, suplement do nr 11, 127-131.