Tytuł badania: Zachowania żywieniowe gimnazjalistów i studentów w kontekście wpływu społecznego
Data: wrzesień 2010
Badacz: Agnieszka Buczak

Celem badania była diagnoza zachowań związanych z odżywaniem się gimnazjalistów i studentów oraz ich społecznych uwarunkowań. Do zebrania materiału posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza. Próba liczyła 188 gimnazjalistów oraz 84 studentów. Uczniowie gimnazjum uczęszczali do trzeciej klasy (wiek badanych mieścił się w przedziale od 14 do 16 lat). Badaniem objęto szkoły zlokalizowane w województwie lubelskim. Grupę studentów stanowili przyszli pedagodzy oraz nauczyciele (średnia wieku wyniosła 22 lata). Na podstawie zgromadzonych odpowiedzi stwierdzono, że najważniejszymi uwarunkowaniach żywieniowymi były: dążenie do atrakcyjności fizycznej, szybkie tempo życia oraz wzorce wyniesione z domu (takie same w obu grupach). Okazało się również, że 70,2% studentów oraz 48,9% gimnazjalistów chciałoby schudnąć. Jednocześnie zaobserwowano, że różnego rodzaju diet oraz ograniczenia w jedzeniu częściej stosowali uczniowie gimnazjum niż studenci. Zgodnie z analizą wykazano istotną statystycznie zależność w grupie gimnazjalistów między spostrzeganiem wpływu grupy rówieśniczej na zachowania żywieniowe a zadowoleniem ze swojego wyglądu oraz odchudzaniem się.

Autorskie słowa kluczowe: edukacja zdrowotna, zachowania żywieniowe, wpływ społeczny
Author's Keywords: health education, nutritional behavior, social influence
Deskryptory TESE: edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna, gimnazjum, student, zachowania, zachowania społeczne, postawa wobec szkoły, zdrowie
TESE descriptors: nutrition education, health education, lower secondary, student, behaviour, social behaviour, attitude towards school, health
  • Buczak, A. (2013). Zachowania żywieniowe gimnazjalistów i studentów w kontekście wpływu społecznego. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2, 116-122.