Tytuł badania: Zachowania żywieniowe dzieci z otyłością prostą w świetle wyników badań własnych
Data: [2012]
Badacz: Małgorzata Cichecka-Wilk

Łącznie w badaniu wzięło udział 240 osób, w tym 120 dzieci i 120 rodziców. Dzieci zostały podzielone na grupę badawczą (z otyłością) i kontrolną (o prawidłowej wadze ciała). Dzieci uczęszczały do klas I-VI w szkołach podstawowych zlokalizowanych w Poznaniu, Koszalinie i Wrocławiu. Do zebrania danych na temat zachowań żywieniowych dzieci wykorzystano autorski Kwestionariusz rozmowy o zachowaniach żywieniowych. Wywiady z opiekunami dzieci przeprowadzono z wykorzystaniem autorskiego Kwestionariusza wywiadu o zachowaniach żywieniowych. Na podstawie wyników badania potwierdzono nieprawidłowości w zachowaniach żywieniowych wśród dzieci z otyłością prostą. W pełni potwierdzono także hipotezę zakładającą, że zachowania żywieniowe dzieci z grupy kontrolnej są prawidłowe w większości aspektów, a zachowania żywieniowe dzieci z otyłością – nieprawidłowe przynajmniej w kilku aspektach. Większość zachowań żywieniowych otyłych dziewczynek nie zmieniała się wraz z wiekiem; podobną tendencję zaobserwowano również w grupie chłopców. Wśród dziewczynek z otyłością i o prawidłowej masie ciała odnotowano, że z wiekiem wzrasta poziom poprawności zachowań w zakresie spożywanych pokarmów i wypijanych płynów. Podobnie wśród chłopców zmiany w zachowaniach żywieniowych były porównywalne.

Autorskie słowa kluczowe: otyłość prosta, zachowania żywieniowe
Author's Keywords: simple obesity, eating behaviours
Deskryptory TESE: problemy zdrowotne, edukacja żywieniowa, edukacja zdrowotna, zdrowie, rozwój dziecka
TESE descriptors: health problems, nutrition education, health education, health, child development
  • Cichecka-Wilk, M. (2013). Zachowania żywieniowe dzieci z otyłością prostą w świetle wyników badań własnych. Lubelski Rocznik Pedagogiczny, XXXII, 243-275.