Tytuł badania: Badania nad stanem wykorzystania komputerów w szkolnictwie średnim. Licea ogólnokształcące
Data: [1990]
Badacz: Stefan Kwiatkowski, Wacław Strykowski, Henryk Szaleniec

Badanie przeprowadzono w ramach Resortowego Programu Badawczo-Rozwojowego R.R.O.16; dotyczyło ono wykorzystania komputerów (TIK) w liceach ogólnokształcących. Badanie ankietowe miało charakter diagnostyczny i objęło 892 licea ogólnokształcące (prawie cała populacja tego typu szkół), uzyskano 745 odpowiedzi. Ankietę skonstruowano na podstawie opracowania międzynarodowego zespołu specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki. Większość przebadanych szkół posiadała komputery i dobrze wyposażone pracownie, lecz nie wykorzystywano tego sprzętu w nauczaniu różnych przedmiotów. Powodem tego był brak programów dydaktycznych do wielu przedmiotów, co zaczęło ulegać zmianie w końcu 1990 roku (częściowo w związku z programem badawczym). Wykorzystanie komputerów jako środka dydaktycznego wywoływało wyjątkowy entuzjazm uczniów.

Deskryptory TESE: komputer, technologia informacyjno-komunikacyjna, nauczanie, szkolnictwo średnie, nauczanie wspomagane komputerem
TESE descriptors: computer, ICT, teaching, secondary education, computer-assisted learning
  • Strykowski, W. i Szaleniec, H. (1990). Badania nad stanem wykorzystania komputerów w szkolnictwie średnim. Licea ogólnokształcące. Kraków: Centrum Doskonalenia Nauczycieli.