Tytuł badania: Najczęstsze problemy zdrowotne dzieci w wieku szkolnym – na przykładzie szkoły podstawowej i gimnazjum w Lublinie
Data: 2008 – 2011
Badacz: Agnieszka Bartoszek, Marianna Charzyńska-Gula, Urszula Fałdyga, Hanna Kachaniuk, Katarzyna Kocka

Badania przeprowadzono w celu diagnozy najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym na przykładzie szkoły podstawowej i gimnazjum w Lublinie. Próba liczyła 2417 uczniów szkoły podstawowej oraz 1182 gimnazjalistów. Materiał badawczy stanowiły dane pochodzące ze Zbiorczej analizy stanu zdrowia uczniów (tj. dokumentacji prowadzonej przez pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w gabinetach profilaktycznych w oparciu o przeprowadzone testy przesiewowe oraz informacje uzyskane od rodziców i dzieci). Analiza zgromadzonego materiału wykazała, że najczęściej występującym problemem zdrowotnym respondentów były wady postawy (wśród zaburzeń statycznych narządu ruchu dominowała koślawość kolan oraz stopy płasko-koślawe). Ustalono również, że najczęściej diagnozowaną chorobą przewlekłą była alergia, a także astma oskrzelowa. Najczęstszym zagrożeniem zdrowotnym, które występuje w środowisku szkolnym, była urazowość (jednocześnie zaobserwowano spadek liczby wypadków wśród dzieci w trakcie analizowanego trzyletniego okresu w diagnozowanej szkole). Odnotowano również, że wśród zachowań antyzdrowotnych najczęściej występowało palenie tytoniu.

Autorskie słowa kluczowe: problemy zdrowotne dzieci, pielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowania, dzieci w wieku szkolnym
Author's Keywords: health problems of children, school nursing, school-age children
Deskryptory TESE: dziecko, zdrowie, problemy zdrowotne, szkoła podstawowa, gimnazjum, choroba
TESE descriptors: child, health, health problems, primary school, lower secondary, illness
  • Kocka, K., Kachaniuk, H., Bartoszek, A., Fałdyga, U. i Charzyńska-Gula, M. (2013). Najczęstsze problemy zdrowotne dzieci w wieku szkolnym – na przykładzie szkoły podstawowej i gimnazjum w Lublinie. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4, 508-513.