Tytuł badania: Body mass and faulty posture in preschool children
Data: 2010
Badacz: Maciej Dzierżanowski, Aleksandra Krakowiak, Helena Krakowiak, Ewa Sokołowska

Przedmiotem badania był związek między masą ciała a wadami postawy wśród dzieci przedszkolnych. W badaniu wzięło udział 127 chłopców i 126 dziewczynek w wieku od 3 do 7 lat, uczęszczających do przedszkoli w Bydgoszczy i w pobliżu miasta. W ramach pomiaru obliczono wskaźnik BMI dzieci, a metodą wzrokową Wolańskiego oceniono postawę ciała. W oparciu o pomiar BMI zauważono, że 8,3% dzieci było wychudzonych, 9,1% miało niedowagę, 5,5% miało nadwagę, a 4,7% było otyłych. Najwięcej przypadków niedowagi wystąpiło wśród najmłodszych (trzyletnich) dzieci (27,1%), najmniej – wśród sześcio- i siedmiolatków (10,4%). Na podstawie wyników badania stwierdzono najwięcej niekorzystnych zmian w postawie u dzieci z niedoborem masy ciała. W tej grupie badanych wystąpiło 86% przypadków odstawania łopatek, 64% przypadków płaskostopia i 48% przypadków koślawości kolan. Okazało się również, że prawie wszystkie dzieci, u których stwierdzono nadwagę i otyłość, miały koślawe kolana (96% przypadków), u trzech czwartych występowało płaskostopie, a u jednej trzeciej odstające łopatki.

Autorskie słowa kluczowe: otyłość, nadwaga, dzieci przedszkolne, wady postawy ciała, niedobór masy ciała
Author's Keywords: obesity, overweight, pre-school children, incorrect postures, deficiency, body mass
Deskryptory TESE: zdrowie, rozwój dziecka, rozwój fizyczny, problemy zdrowotne, choroba
TESE descriptors: health, child development, physical development, health problems, illness
  • Sokołowska, E., Krakowiak, H., Krakowiak, A. i Dzierżanowski, M. (2011). Body mass and faulty posture in preschool children. Medical and Biological Sciences, 4, 43-47.