Tytuł badania: Reasons and directions of emigration of students of chosen faculties at Polish medical universities
Data: 2007 – 2009
Badacz: Jan Ejsmont, Andrzej Grzybowski, Zbigniew Jethon, Jadwiga Jośko, Dorota Karwat, Janusz Kasperczyk, Marzena Zarzeczna-Baran

Celem badania było określenie przyczyn planowanej emigracji wśród studentów polskich uniwersytetów medycznych. W badaniu uczestniczyło łącznie 1812 respondentów z 5 polskich uczelni; ankietowani studiowali medycynę, stomatologię, fizjoterapię i kosmetologię. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano anonimowy, autorski kwestionariusz. Emigrację po ukończeniu studiów planowało 40,4% studentów. Nie stwierdzono znaczących różnic w liczbie studentów planujących emigrację między poszczególnymi kierunkami. 59,5% ankietowanych po ukończeniu studiów zamierzało pozostać i pracować w Polsce. Największy odsetek badanych planujących pozostanie w kraju wystąpił w grupie studentów kosmetologii (70,4%), najmniejszy wśród studentów fizjoterapii (56,7%). Respondentów zapytano o motywy planowanej emigracji. 74,2% wskazało lepsze zarobki, 53,7% większe możliwości rozwoju zawodowego, 36,5% większy prestiż zawodu za granicą, a 20% miało znajomych albo rodzinę za granicą. Studenci planowali po ukończeniu studiów wyjazdy głównie do Wielkie Brytanii i krajów skandynawskich. Kierunek studiów nie różnicował również badanych pod względem planowanego czasu trwania emigracji i kraju docelowego. Większość badanych zdawała sobie sprawę z warunków opuszczenia kraju i czynnie przygotowywała się do wyjazdu.

Autorskie słowa kluczowe: studenci, emigracja, plany zawodowe, uczelnie medyczne
Author's Keywords: students, migration, career plans, medical universities
Deskryptory TESE: planowanie, student, kariera zawodowa, emigrant, migracja, praca pisemna
TESE descriptors: planning, student, career, emigrant, migration, written work
  • Jośko, J. i in. (2012). Reasons and directions of emigration of students of chosen faculties at Polish medical universities. Annales Academiae Medicae Silesiensis, 66, 20-26.