Tytuł badania: Akademickie Biura Karier w Polsce: bieżąca działalność i możliwości rozwoju
Data: 2014
Badacz:

Raport poświęcony działalności Akademickich Biur Karier opiera się m.in. na: wynikach badania ankietowego, wnioskach płynących z dwóch edycji Kongresu Akademickich Biur Karier, ekspertyzie Funkcjonowanie systemu aktywizacji zawodowej studentów i absolwentów oraz szeroko pojętego poradnictwa w uczelniach zagranicznych (aut. M. Domańska). Badanie ankietowe zrealizowano w dniach 13 lutego – 11 marca 2014; wzięło w nim udział 346 biur karier, ale do analizy zakwalifikowano 209 kwestionariuszy. Do głównych zadań podejmowanych przez ABK należą: informowanie o ofertach pracy, staży i praktyk (98,56%), badanie losów absolwentów (87,56%), poradnictwo zawodowe (87,08%), organizacja szkoleń z kompetencji miękkich (73,21%). Okazało się jednak, że efektywność ABK w skali kraju nie była wysoka (jeśli chodzi np. o średnią liczbę udzielonych porad, liczbę pozyskanych ofert pracy). Mimo to pewna grupa ABK osiąga bardzo dobre wyniki pod względem udzielonych porad czy pozyskanych ofert pracy. W przypadku 30% ABK była to jedyna jednostka na uczelni odpowiedzialna za obowiązkowe praktyki studentów.

Deskryptory TESE: absolwent szkoły wyższej, absolwent, rynek pracy, praca, zatrudnienie
TESE descriptors: graduate, school leaver, labour market, labour, employment
  • Rzecznik Praw Absolwenta. (2014). Akademickie Biura Karier w Polsce: bieżąca działalność i możliwości rozwoju. Wersja 2.0. Pobrane z http://www.rgnisw.nauka.gov.pl/rzecznik-praw-absolwenta/