Tytuł badania: Wpływ edukacji seksualnej i innych determinantów na zachowania seksualne młodzieży w wieku licealnym
Data: październik 2008 – listopad 2008
Badacz: Grażyna Dykowska, Mateusz Religioni

Celem badania jest weryfikacja zależności zachodzących pomiędzy edukacją seksualną a zachowaniami seksualnymi młodzieży licealnej. W badaniu wzięli udział uczniowie z Warszawy i Podlasia. Łącznie przebadano 155 uczniów ze wsi (94 dziewcząt, 61 chłopców) oraz 163 osoby z Warszawy (102 dziewcząt, 61 chłopców). Zastosowano technikę ankiety. Wyniki badania potwierdziły, że w 72% szkół odbywają się zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Do głównych źródeł pozyskiwania wiedzy na temat seksualności zaliczono przede wszystkim: czasopisma, rozmowy z kolegami, internet. Odsetek osób z warszawskich szkół, które przyznały się do inicjacji seksualnej, wyniósł 61%, na wsiach natomiast osiągnął poziom 42%. Co piąty uczeń wskazał na trzech bądź czterech partnerów seksualnych. Przeciętnie co drugi ankietowany współżył po spożyciu alkoholu (49%). Badanie wykazało, że młodzież licealna nie jest wyedukowana pod względem swojej seksualności w dostatecznym stopniu. W doniesieniu zawarto postulat dotyczący konieczności wprowadzenia do szkół w całym kraju obligatoryjnych zajęć z wychowania do życia w rodzinie.

Autorskie słowa kluczowe: wiedza seksualna, edukacja seksualna, zachowania seksualne, dojrzewanie młodzieży
Author's Keywords: teenagers, sex, sexual knowledge, sexual education, sexual initiation
Deskryptory TESE: edukacja, płeć żeńska, płeć męska, płeć, szkoła średnia, zachowania, młodzież, rozwój fizyczny, wychowanie seksualne
TESE descriptors: education, female, male, gender, secondary school, behaviour, youth, physical development, sex education
  • Religioni, M. i Dykowska, G. (2011). Wpływ edukacji seksualnej i innych determinantów na zachowania seksualne młodzieży w wieku licealnym. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1, 81-84.