Tytuł badania: Wyzwania stojące przed rodzicami w miejscu pracy
Data: [2011]
Badacz: Agnieszka Kacprzak, Marcin Żemigała

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: W jaki sposób odczuwanie konfliktu czasowego jest uzależnione od posiadania przez pracowników dzieci? W jaki sposób poczucie energetycznego przeciążenia pracą jest uzależnione od posiadania przez pracowników dzieci? W jaki sposób traktowane jest rodzicielstwo lub potencjalne rodzicielstwo pracowników przez ich przełożonych w perspektywie równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym? W jaki sposób traktowane jest rodzicielstwo lub potencjalne rodzicielstwo pracowników przez nich samych w perspektywie równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym? W jaki sposób obowiązki rodzicielskie są dzielone między oboje pracujących rodziców i jak ten podział wpływa na sytuację w pracy obu płci? Do zebrania materiału posłużono się metodą pogłębionych wywiadów indywidualnych (IDI). Rozmowy przeprowadzono z 90 pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę (respondenci pochodzili z 22 branż zgodnych z Polską Klasyfikacją Działalności). Dodatkowo zrealizowano również ankietowe badanie ilościowe (CATI) na próbie liczącej 1000 pracowników (dobór miał charakter losowo-kwotowy). Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano, że konflikty czasowe i energetyczne w większym stopniu odczuwali rodzice tzw. małych dzieci. Ustalono również, że zaledwie 10,5% ankietowanych potwierdziło dyskryminowanie rodziców w ich miejscu pracy. Odnotowano brak równości płci w zakresie opieki nad dziećmi i zajmowaniem się gospodarstwem domowych (opieką nad dziećmi były obciążone przede wszystkim kobiety).

Autorskie słowa kluczowe: równowaga między pracą zawodową a życiem prywatnym, rodzicielstwo i praca, społeczna odpowiedzialność biznesu, dyskryminacja w pracy ze względu na płeć
Author's Keywords: work life balance, parenthood and work, corporate social responsibility, gender discrimination at work
Deskryptory TESE: praca, rodzice, relacja rodzice – dziecko, rodzina, postawa, miejsce pracy, opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka, płeć, płeć męska, płeć żeńska
TESE descriptors: labour, parents, parent-child relation, family, attitude, place of work, childcare, child rearing, gender, male, female