Tytuł badania: Objawy depresyjne wśród młodzieży szkolnej
Data: 16 listopada 2009 – 27 listopada 2009
Badacz: Krystyna Górna, Barbara Grabowska-Fudala, Krystyna Jaracz, Anna Szelkowska, Urszula Wasilczyk, Anna Zarówny

Głównym celem badania było oszacowanie występowania objawów depresyjnych u młodzieży szkolnej. Postawiono następujące pytania badawcze: czy występują objawy depresyjne i jakie jest ich nasilenie wśród młodzieży szkoły gimnazjalnej i licealnej; czy występuje związek pomiędzy objawami depresyjnymi a wybranymi czynnikami społeczno-demograficznymi wśród badanych; czy istnieje związek pomiędzy objawami depresyjnymi a przyjmowaniem substancji psychoaktywnych przez badaną młodzież; czy istnieje zależność pomiędzy objawami depresyjnymi a panującymi w rodzinie relacjami. W badaniu wzięli udział uczniowie ze szkoły gimnazjalnej nr 1 w Śremie (klasy I-III)  i z Liceum Ogólnokształcącego w Śremie (klasy I-III). Łącznie przebadano 163 uczniów (46% chłopców, 54% dziewcząt). W badaniu zastosowano metodę audytoryjną. Narzędziem był Inwentarz Depresyjności Becka. Nasilenie objawów depresyjnych (co wynika z badania) odnotowano u średnio co trzeciego ucznia (32,8% gimnazjalistów, 35,5% licealistów). Do głównych elementów, które powodowały nasilone objawy depresji, zaliczono: zły status materialny, złe relacje w rodzinie, trudności w nauce oraz zażywanie narkotyków. Dodatkowo wyniki badania potwierdziły istnienie zależności pomiędzy złym stanem materialnym a objawami depresyjnymi w kategoriach: konatywnej, emocjonalnej i kognitywnej.

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, depresja, młodzież szkolna, psychiatria
Author's Keywords: family, depression, school children, psychiatry
Deskryptory TESE: zachowania, rodzina, młodzież, szkoła średnia, gimnazjum
TESE descriptors: behaviour, family, youth, secondary school, lower secondary
  • Górna, K. i in. (2010). Objawy depresyjne wśród młodzieży szkolnej. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2, 167-177.