Tytuł badania: Badanie seksualności studentek wrocławskich uczelni
Data: [2001]
Badacz: Kinga Belowska-Bień, Maja Boruta, Magdalena Cielecka, Sylvia Słomkowska-Müller, Zygmunt Zdrojewicz

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy seksualności oraz ogólnej wiedzy na temat seksualności studentek dwóch wybranych uczelni we Wrocławiu. Próba liczyła 250 studentek Akademii Medycznej (AM) w wieku od 18 do 28 lat (średni wiek wynosił 22 lata) oraz 200 studentek Akademii Ekonomicznej (AE) w wieku od 18 do 24 lat (średni wiek wyniosił 21 lat). Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem ankiety. W wyniku przeprowadzanego badania stwierdzono, że 63% respondentek z AM oraz 60% z AE odbyło już pierwszy stosunek seksualny. Zgodnie z otrzymanymi odpowiedziami ustalono, że średni wiek inicjacji seksualnej wśród ankietowanych z obu uczelni wynosił 19 lat (minimalny – 14 lat, a maksymalny – 25 lat). Okazało się również, że dla większości badanych kobiet źródłem wiedzy na temat antykoncepcji były czasopisma i gazety. Jednocześnie odnotowano istnienie dodatniej korelacji (0,57) między wiekiem inicjacji seksualnej a częstością wybierania „profesjonalnego” źródła wiedzy (m.in. lekarz, studia medyczne, podręczniki) na temat antykoncepcji.

Autorskie słowa kluczowe: seksualność, antykoncepcja, studentki
Author's Keywords: sexuality, contraception, student
Deskryptory TESE: płeć żeńska, wychowanie seksualne, postawa, zachowania, zachowania społeczne, student
TESE descriptors: female, sex education, attitude, behaviour, social behaviour, student
  • Zdrojewicz, Z., Belowska-Bień, K., Boruta, M., Cielecka, M. i Słomkowska-Müller, S. (2003). Badanie seksualności studentek wrocławskich uczelni. Seksuologia Polska, 1, 17-22.