Tytuł badania: Jakość kształcenia uniwersyteckiego wobec potrzeb rynku pracy w opinii absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego
Data: 1996
Badacz: Jarosław Załęcki

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy opinii absolwentów na temat jakości kształcenia uniwersyteckiego. Do zebrania materiału wykorzystano ankietę pocztową o wysokim stopniu standaryzacji. Badaniem objęto wszystkich absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy zdobyli dyplom magistra w latach 1990-1994. Spośród 1800 osób wylosowanych z list adresowych, znajdujących się w poszczególnych dziekanatach, odpowiedziało 612 absolwentów. Na podstawie zgromadzonych odpowiedzi wykazano, że 89% respondentów było zadowolonych ze studiów na ukończonym kierunku. Jednocześnie odnotowano, że ponownie tego samego wyboru dokonałoby 58% osób (26% ankietowanych wybrałoby ponownie UG, ale inny kierunek studiów, a 16% zdecydowałoby się na inną uczelnię). Ustalono, że najczęściej chęć zmiany deklarowali absolwenci Wydziału Nauk Społecznych (61%). Natomiast najwięcej osób zadowolonych ze swojego wyboru było wśród absolwentów Wydziału Prawa i Administracji (jedynie 12% wybrałoby inny kierunek). Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono również, że 76% badanych podjęło pracę zawodową bezpośrednio po zakończeniu nauki na UG (16% szukało pracy przez blisko rok, a 3% szukało zatrudnienia ponad 2 lata). Okazało się, że najczęściej zaraz po ukończeniu studiów pracę podejmowali absolwenci Kolegium Nauczycielskiego (100%), a także Wydziału Prawa i Administracji (86%), Zarządzania (83%), Ekonomii (79%) oraz Matematyki i Fizyki (78%).

Deskryptory TESE: jakość kształcenia, rynek pracy, praca, absolwent, absolwent szkoły wyższej
TESE descriptors: quality of education, labour market, labour, school leaver, graduate
  • Załęcki, J. (2002). Jakość kształcenia uniwersyteckiego wobec potrzeb rynku pracy w opinii absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego. Humanizacja Pracy, 4, 39-51.