Tytuł badania: Czynniki determinujące wybór zawodu, szkoły i pracy
Data: [1989]
Badacz: Krystyna Lelińska

Przedmiotem badania były czynniki warunkujące cząstkowe decyzje zawodowo-edukacyjne. Badanie objęło uczniów kończących szkoły podstawowe (N = 913) i ponadpodstawowe (N = 882) oraz absolwentów różnych typów szkół zawodowych i uczelni pracujących już w wybranych zawodach (N = 799). W badaniu zastosowano sondaż diagnostyczny (kwestionariusz ankiety dla uczniów i kwestionariusz wywiadu dla absolwentów) oraz techniki statystyczne (test chi-kwadrat). Analiza wyników pozwoliła wyciągnąć następujące wnioski: największe znaczenie na pierwszym progu edukacyjnym mają uwarunkowania środowiskowe, związane z domem rodzinnym i jego kapitałem kulturowym – różnice w dostępie młodzieży z różnych środowisk do szkół o wyższym poziomie kształcenia nie były niwelowane przez system edukacyjny. Na drugim progu edukacyjnym można było zaobserwować: wysokie aspiracje uczniów szkół zawodowych do dalszego kształcenia (średnio ok. 60% młodzieży chciało się dalej kształcić), kontynuowanie pracy w wyuczonym zawodzie przez nieznaczną grupę młodzieży oraz wysokie aspiracje edukacyjne młodzieży z liceów ogólnokształcących. Znaczna grupa młodzieży po zakończeniu nauki w szkołach zawodowych i wyższych wykonywała pracę poniżej poziomu wykształcenia, szczególnie w grupie absolwentów techników (30%) i uczelni wyższych (46%). 20% badanych wiązało swoje dalsze losy z zatrudniających ich zakładem pracy.

Deskryptory TESE: kariera szkolna, kariera zawodowa, wybór szkoły, środowisko społeczno-kulturowe, rodzina
TESE descriptors: school career, career, choice of school, socio-cultural environment, family
  • Lelińska, K. (1990). Czynniki determinujące wybór zawodu, szkoły i pracy. Podsumowanie. Pedagogika Pracy, 18, 72-83.