Tytuł badania: Styl odżywiania się nastolatków. Studium porównawcze na przykładzie młodzieży gimnazjalnej
Data: marzec 2007
Badacz: Aleksandra Chojnacka, Justyna Filipowicz

Badanie przeprowadzono w celu analizy nawyków żywieniowych młodzieży gimnazjalnej oraz wskazania głównych czynników społeczno-kulturowych, które te nawyki warunkują. Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem ankiety. Próbę stanowili uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 2 na osiedlu Wichrowe Wzgórze (N = 91) i Publicznego Gimnazjum nr 61 przy ulicy Słowackiego (N = 92) w Poznaniu. Kryterium doboru respondentów stanowił status społeczno-ekonomiczny rodziny. Wiek badanych mieścił się w przedziale 13-16 lat. Rodzice uczniów społecznego gimnazjum w większości legitymowali się wykształceniem wyższym, z kolei rodzice uczniów uczęszczających do publicznego gimnazjum – zawodowym oraz średnim. Dochód rodziny w przypadku pierwszej grupy respondentów w większości przekraczał 5000 zł, natomiast w drugiej grupie zawierał się w przedziale 1000-3000 zł. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że głównymi czynnikami warunkującymi nawyki żywieniowe młodzieży były styl życia rodziny oraz jej pochodzenie społeczno-kulturowe. Wykazano, że gimnazjaliści uczęszczający do szkoły społecznej prezentowali raczej pozytywne nawyki żywieniowe w przeciwieństwie do uczniów szkoły publicznej. Okazało się również, że badana młodzież nie była świadoma wpływu manipulacji mass mediów i rówieśników. Ustalono również, że większość badanych (bez względu na środowisko społeczno-kulturowe) nie posiadała adekwatnej wiedzy o zachowaniach zdrowotnych związanych z żywieniem.

Autorskie słowa kluczowe: styl życia, edukacja zdrowotna, nawyki żywieniowe, zachowania zdrowotne
Author's Keywords: lifestyle, health education, feeding habits, health directed behaviours
Deskryptory TESE: młodzież, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, gimnazjum, środowisko społeczno-kulturowe, rodzice, rodzina
TESE descriptors: youth, health education, nutrition education, health, lower secondary, socio-cultural environment, parents, family
  • Chojnacka, A. i Filipowicz, J. (2007). Styl odżywiania się nastolatków. Studium porównawcze na przykładzie młodzieży gimnazjalnej. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 4, 235-241.