Tytuł badania: Postawy nauczycielek wychowania przedszkolnego oraz studentek pedagogiki wobec seksualności dzieci w wieku 3-6 lat
Data: [2010]
Badacz: Zuzanna Bejger, Magdalena Bienias, Sandra Dębska, Joanna Jankowiak, Agata Kulczyńska

Poszukiwano odpowiedzi na następujące pytanie badawcze: Czy istnieją różnice między postawami nauczycielek wychowania przedszkolnego a studentek pedagogiki wobec przejawów seksualności dzieci w wieku 3-6 lat? Do pomiaru postaw zastosowano autorski Kwestionariusz do Badania Postaw wobec Seksualności Dziecięcej. Respondentów poproszono o ustosunkowanie się do 22 stwierdzeń na skali Likerta. W badaniu wzięły udział 32 nauczycielki wychowania przedszkolnego w wieku od 25 do 55 lat z województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. Badaniem objęto także 31 studentek pedagogiki o specjalności: wychowanie przedszkolne oraz opieka i wychowanie z profilaktyką społeczną. Studentki były w wieku od 20 do 23 lat; studiowały na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Respondentki – jak się okazało – najbardziej niepokoiły takie zachowania dzieci jak: odgrywanie w zabawie scen związanych z seksem, próby dotyku miejsc intymnych u dorosłych, masturbacja polegająca na manipulacji narządami płciowymi w celach poznawczych. Badane nie wykazywały niepokoju w stosunku do: snów i fantazji dziecka dotyczących treści seksualnych, używania przez dziecko określeń dotyczących sfery seksualnej oraz oglądania przez dziecko narządów płciowych. Nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic między nauczycielkami a studentkami w zakresie postaw wobec seksualności dzieci w obrębie komponentu behawioralnego.

Autorskie słowa kluczowe: seksualność, przejawy seksualności, postawa, dzieci, niepokój, norma
Deskryptory TESE: wychowanie dziecka, rozwój dziecka, rozwój fizyczny, wychowanie seksualne, opieka nad dzieckiem
TESE descriptors: child rearing, child development, physical development, sex education, childcare
  • Bejger, Z., Bienias, M., Dębska, S., Jankowiak, J. i Kulczyńska, A. (2011). Postawy nauczycielek wychowania przedszkolnego oraz studentek pedagogiki wobec seksualności dzieci w wieku 3-6 lat. W: J. Leesing-Pernak, I. Laskowska, A. Kobierecka, E. Wyrzykowska (red.), Psyche – Ciało – Całość (s. 22-38). Bydgoszcz: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.