Tytuł badania: Wytrzymałość biegowa długiego czasu u młodzieży ze szkół ogólnokształcących
Data: 1989 – 1990
Badacz: Zdzisław Czaplicki

Celem badania było określenie wytrzymałości biegowej uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych. Badaniem objęto uczniów z zespołów szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących oraz ze szkół podstawowych. Do zbadania wytrzymałości biegowej użyto testów: dwunastominutowego Coopera oraz piętnastominutowego NRD. Oba testy pozwalają na zwiększenie u ćwiczących, bez względu na ich wiek i sprawność fizyczną, pojemności życiowej płuc, zapewnienie prawidłowej cyrkulacji krwi, wzmocnienie układu sercowego oraz zmniejszenie nadwagi. Testowi dwunastominutowemu poddano 3970 osób, w tym 2733 dziewcząt i 1237 chłopców. Testem piętnastominutowym objęto 3114 osób, w tym 2068 dziewcząt i 1046 chłopców. Nie przeanalizowano wyników 12% badanych, gdyż ci nie zrealizowali pełnego programu badania z powodu nieobecności, przyczyn zdrowotnych oraz wyjazdów na wycieczki. Na podstawie wyników badania opracowano normy, które mogą pomóc nauczycielom wychowania fizycznego w ocenianiu uczniów o różnej wytrzymałości biegowej i o różnym poziomie rozwoju układu krążeniowo-oddechowego.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, rozwój dziecka, rozwój fizyczny, zdrowie, szkolnictwo średnie, szkoła średnia, zabawa
TESE descriptors: physical education, child development, physical development, health, secondary education, secondary school, play
  • Czaplicki, Z. (1992). Wytrzymałość biegowa długiego czasu u młodzieży ze szkół ogólnokształcących. Lider, 6, 6-7.